STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 16. září'19, svátek má Ludmila.

PRVOPOČÁTKY TEPLICKÝCH LÁZNÍ

PRVOPOČÁTKY TEPLICKÝCH LÁZNÍ 18.6 07 11:57 Teplice měly v polovině 16. století asi 150 domů a 5 mlýnů, přičemž svým hospodářským významem ani výstavností nijak nevybočovaly z průměru malých poddanských měst. Čím se však od nich výrazně odlišovaly

a dostávaly do širšího, možno též říci přímo evropského povědomí, to byly lázně.
Zprávy o teplických lázních se zprvu šířily hlavně ústním podáním, od vynálezu knihtisku pak také prostřednictvím vědeckých knih nebo kronik. Proslulý ženevský lékař a přírodovědec Theophrastus Paracelsus je už tehdy doporučoval k léčení nemocí vedoucích k tvoření kamenů. Jiří Agricola z Jáchymova a další učenci ve svých dílech vysvětlovali i příčiny léčivého působení pramenů. Širší okruh čtenářů se pak dovídal o teplických lázních např. z Míšeňské kroniky Petra Albína z roku 1530 nebo ze světové kroniky Sebastiana Münstera. Čeští čtenáři se zase mohli dočíst o Teplicích v kronice Václava Hájka z Libočan z roku 1543.
Podle dobové rytiny zjistíme, že zařízení lázní bylo ve svých prvopočátcích zcela jednoduché. Voda tehdy vytékala do nádrží vyhloubených v zemi. Některé byly volně přístupné nebo chráněné jednoduchou ohradou, jiné měly dřevěné přístřešky a snad i zděné nebo dřevěné budovy. Ve špitále na předměstí byl zřízen roku 1520 bazén, naplňovaný vodou Pravřídla, kde se mohli koupat chudí lidé, učenci a panští služebníci. Je také pravděpodobné, že takové vybavení měly i další domy v blízkosti pramenů.Kryté lázně se zřejmě nacházely počátkem 16. století i v Šanově. Víme o nich ze zpráv o trestech, udělených za zabití. Viník totiž musel příbuzným oběti zaplatit určitou částku a z těchto peněz se hradila také zádušní lázeň s pohoštěním pro chudé.

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
57
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
400

Celkem odpovídalo: 501

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: