STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Neděle, 20. května'18, svátek má Zbyšek.

Rakouský císař František Josef I. a jeho choť Elisabeth v Teplicích

Rakouský císař František Josef I. a jeho choť Elisabeth v Teplicích 2.6 17 09:36 Těžko si lze představit, že světově proslulé lázeňské město Teplice, které se v minulosti stalo nejednou centrem politického, kulturního a společenského života i dostaveníčkem nejvyšších společenských vrstev, by rakouský císař František Josef I. a jeho choť císařovna Elisabeth nenavštívili.

Do lázeňské metropole císař zavítal již v roce 1847, ještě jako sedmnáctiletý arcivévoda s dalšími členy dvora a koupal se též v Městských lázních. Roku 1849 se už jako mladý císař v Teplicích setkal s Vilémem Pruským, se kterým se tu pak setkal ještě několikrát - například v roce 1856, 1860 a 1878. V tomto posledním jmenovaném roce zavítal císař František Josef I. do Teplic, aby zde uvítal a pozdravil německého císaře Viléma, který si v Panském domě léčil zranění po atentátu. Při této příležitosti se rakouský monarcha ubytoval v dnes již neexistujícím hotelu "Zur Post" (hotel Pošta) v Dlouhé ulici, který tehdy patřil mezi renomovaná pohostinská zařízení v Teplicích.

Při svých návštěvách Teplic býval císař František Josef I. též čestným hostem nejstaršího teplického spolku, ke kterému patřil střelecký spolek. Ten měl své sídlo s mnoha sály i restauračním zařízením ve své budově na Letné. Tato stavba se však rovněž nedožila současnosti, neboť ve své poslední etapě se z ní stala ruina, která byla roku 1970 zbořena. Na jejím místě se dnes částečně nachází budova Severočeských lesů.

V Kamenných lázních pak dodnes zaznívá reminiscence na pobyt císařovny Alžběty, řečené "Sisi" - manželky císaře Františka Josefa I., která se zde kdysi léčila. Je však třeba připomenout, že císařovna navštívila ještě starou budovu Kamenných lázní, která byla zbořena roku 1910. Dnešní honosná pseudobarokní stavba s náznaky posecesního klasicismu z roku 1911 vznikla jen nedaleko od lázní jižním směrem a dnes velice dobře reprezentuje zdejší lázeňství. Zpočátku, od doby otevření, až do roku 1918, nesly nové Kamenné lázně název Kaiserin Elisabeth-Bad (Alžbětiny lázně). Téměř po sto letech si pobyt císařovny "Sissi" v Kamenných lázních připomněli tím, že zdejší kavárna v prvním poschodí nese název Café Restaurant Sissi a okázale tak přispívá k tradicím teplické historie.

Na pohlednici spatříme císaře Františka Josefa I. s chotí císařovnou Elisabeth. Na úvodní kresbě podoba dřívějších starých Kamenných lázní, ve kterých se císařovna léčila.

Pavel Kovář

Rakouský císař František Josef I. a jeho choť Elisabeth v Teplicích

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
8
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
4
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
54

Celkem odpovídalo: 66

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: