STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Sobota, 16. února'19, svátek má Ljuba.

Řetenická Mühligova sklárna

Řetenická Mühligova sklárna 28.1 11 08:43 Do roku 1900 vzniklo na Teplicku 29 skláren zaměřených na výrobu různých druhů skla. Jednu z nich postavil roku 1890 průmyslník Max Mühlig v Řetenicích a pojmenoval ji po své manželce na Mariinu huť. V této sklárně se zaměřili již od svého počátku na ruční výrobu okenního plochého skla. Roku 1896 odkoupil Max Mühlig též sklárnu v Hostomicích a v roce 1902 i sklárnu v Újezdečku, přičemž rozrůstající firma se mohla pochlubit vlastnictvím většiny akcií Rakouské sklářské společnosti v Ústí nad Labem.

V lednu 1919 řetenická sklárna vyhořela. V obnovené huti pak ruční výrobu plochého skla brzy nahradilo strojní tažení podle koncepce belgického inženýra Fourcaulta. V roce 1924 se závody Maxe Mühliga sloučily ještě se sklárnou Union v Ústí nad Labem, takže nová firma nesla dále označení Mühlig Union.

Ve třicátých letech se v řetenickém závodě vyrábělo sklo zušlechtěné matováním a ledováním, barevné sklo, izolační stavební dvojskla i bezpečnostní skla značky Thorax pro automobilový průmysl. Při přestavbách a modernizacích závodu po osvobození v roce 1945 se postupně rušily a bouraly veškeré budovy někdejší Mariiny hutě. Zmizel i dům pro zaměstnance, právě tak jako někdejší brána.

V roce 1969 došlo ve sklárně, tehdy zvané Sklo Union, k zavedení anglické technologie výroby čistého plochého skla. Plavené sklo, vyráběné systémem Float, je pak stále sortimentem této sklárny, jejíž firemní název zněl ještě před časem Glavunion a nyní AGC Řetenice.

(Př)

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku . Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
47
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
35
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
298

Celkem odpovídalo: 380

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: