STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Čtvrtek, 24. května'18, svátek má Jana.

Štěpánovo náměstí počátkem 20. století

Štěpánovo náměstí počátkem 20. století 10.3 17 09:54 Dnešní Laubeho náměstí, kde se střetávají ulice U Císařských lázní, Mlýnská a Rooseveltova se původně jmenovalo Mlýnské, neboť zde na okraji Lázeňského parku stával v 19. století Horní mlýn. Právě tudy totiž protéká Kočičí potok, který však dnes již nespatříme, neboť už před dávnými časy nadobro zmizel v podzemní rouře, kterou voda Kočičího potoka protéká od Laubeho náměstí dolů ulicí Mlýnskou. Ke zbourání mlýna, který byl na potočních vodách závislý, došlo v roce 1870, čímž uvolnil prostor pro výstavbu tzv. lázeňského domu, což byl předchůdce pozdějších Císařských lázní.

Přední teplický hotel "Pruský král", který spatříme zcela vlevo na pohlednici z roku 1906, pocházel z roku 1823. V roce 1834 v něm bydlel hudební skladatel Richard Wagner a v roce 1941 také královský místodržící - arcivévoda Štěpán, při jehož dalším pobytu roku 1844 bylo právě podle něho Mlýnské náměstí přejmenováno na Štěpánské. Z budovy někdejšího věhlasného hotelu se od roku 1896 stal hlavní poštovní úřad v Teplicích. Snímek zachytil severní část Laubeho náměstí, kde kromě poštovního úřadu spatříme uprostřed další ze zdejších bývalých domů, které patřily k majestátním. Vznikl přibližně ve stejné době jako bývalý hotel Pruský král ve dvacátých letech 19. století a patří ke klasicistní architektuře, která byla kdysi pro Teplice příznačná. O několik let mladší je potom rozlehlý a reprezentační rohový dům mezi náměstím a Mlýnskou ulicí. Patřil advokátské rodině Stradalů, představitelů teplické liberální buržoasie v době industrializace a výstavby Teplicka. Dům odrážel společenské postavení majitelů a svou výstavností se odlišoval od malých domků na protější straně, kterou náš snímek již nezahrnuje.

Na samém konci 19. století - v roce 1900, dorazila na Štěpánské náměstí první tramvaj, která přijela po nově zavedené odbočné trase z dnešního Benešova náměstí. Tramvaje sem nezajišťovaly jen přepravu cestujících, ale i přepravu poštovních zásilek. K tomuto účelu sloužila odstavná kolej k poště, přičemž tramvaje byly vybaveny jak poštovními oddíly, tak i poštovním vlekem. Jednu z tramvají spatříme rovněž na našem snímku. Přeprava poštovních zásilek tramvajemi patřila tehdy k velmi intenzivním a zprostředkovala přepravu listovní a balíkové pošty mezi zdejším hlavním poštovním úřadem, oběma nádražními poštami v Teplicích, ale také mezi poštami v Novosedlicích, Pozorce i v Dubí.
Pavel Kovář

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
8
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
4
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
58

Celkem odpovídalo: 70

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: