STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 14. října'19, svátek má Agáta.

TEPLICKÁ DOMINANTA - KOSTEL APOŠTOLA BARTOLOMĚJE

TEPLICKÁ DOMINANTA - KOSTEL APOŠTOLA BARTOLOMĚJE 18.6 07 11:57 Evangelický kostel svatého Bartoloměje, zvaný také "Mírový", byl vystaven v letech 1861 až 1864. Mezi příznivci této stavby byl též pruský král Bedřich Vilém IV., který obdobně jako jeho otec

Bedřich Vilém III., často navštěvoval teplické lázně. Z králova popudu a údajně i podle jeho vlastních skic, vypracoval projekt kostela žák významného německého architekta a teoretika Tschinkela - přední německý architekt August Stüller. Pro jeho sakrální stavby je příznačné využití principů převzatých ze starokřesťanské architektury, které uplatnil rovněž při stavbě této trojlodní basiliky. Románské oblouky předsíňové haly se vyznačují dokonale vypracovanou dekorací kamenných sloupů.
Hrotitá věž byla dokončena až dodatečně v roce 1882. Vznikla podle staršího návrhu dalšího významného představitele německé architektury první poloviny 19. století Ludwiga Persia.
Počátkem devadesátých let 20. století se stala tato impozantní stavba na nějaký čas kostelní restaurací Bartolomeus s velkolepou působností.
Na snímku z roku 1918 nese ulice v popředí název Uhrova podle někdejšího starosty města Teplic. Dnes se jedná o ulici Kollárovu. Pod kostelem sv. Bartoloměje spatříme na starém snímku ještě pozemky zející prázdnotou, neboť byly zastavěny až v pozdější době. Mezi domy z osmdesátých a devadesátých let 19. století se ještě vměstnala Funkova továrna na nábytek. Schody v levé části snímku vedou do hořejší Českobratrské ulice.

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
58
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
410

Celkem odpovídalo: 512

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: