STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pátek, 22. června'18, svátek má Pavla.

Teplická vánoční povětrnost v průběhu staletí

Teplická vánoční povětrnost v průběhu staletí 20.12 16 10:30 Období Vánoc patří z hlediska počasí mezi nejsledovanější v celém roce. Aby celá vánoční idyla získala pravé vánoční kouzlo, měla by se podle očekávání odít v bílý a mírně mrazivý háv, který nejkrásnější svátky roku ještě umocní. Avšak právě bílé a zasněžené Vánoce zůstávají každým rokem naprosto nejistou a nevyzpytatelnou záležitostí, na kterou si nedokáží vsadit ani ti nejlepší meteorologové na světě. Vánoční dny v Čechách často kromě hor provází oteplení, které má zejména v Teplicích vysokou pravděpodobnost, neboť lázeňské město se nachází v poměrně teplém údolí závětrné fénové oblasti Krušných hor. K tomu přispívá i malá nadmořská výška, takže například hlavní nádraží dosahuje pouhých 230 metrů nad mořem.

Ze starých kronik a záznamů o počasí se dozvídáme, že od dob středověku až po současnost v Teplicích značně kolísal průběh vánoční povětrnosti. V dobách, kdy údajně podle pověsti prasátka zemana Kolostuje narazila na teplé léčivé vody vyvěrající v Teplicích, býval sníh v době vánočních svátků spíše jen vzácností. Zato v takzvané malé době ledové v letech 1235 až 1465, prožívali zdejší obyvatelé často mrazivé a kruté zimy. Tak tomu bylo třeba v letech 1306, 1422, 1423 a 1460. Kolem roku 1470 nastoupilo zase převažující oteplení, uváděné v klimatologii pod názvem malé klimatické optimum, které pak s malými přestávkami trvalo až do roku 1618. Zejména je uváděn rok 1504, kdy v Teplicích panovalo o Vánocích počasí jako na jaře, vše se zelenalo a místy se objevovaly i květy.

Od roku 1619 až do poloviny 18. století nastaly trvalé výkyvy podnebí, kdy o Vánocích bývalo často bílo a mrazivo. Koncem 18. století se však za celé třicetileté období mrazy v Teplicích vyskytly jen výjimečně a pouze dvakrát zažily Vánoce bohatou chumelenici. V letech 1803 až 1825 pak přibližně každé druhé Vánoce byly provázeny jiskřivou krásou, ale od roku 1825 do poloviny 19. století převládal opět spíše sychravý a deštěm provázený čas.

K době častých mrazivých a zasněžených Vánoc patřila druhá polovina 19. století. Roku 1853 klesla teplota až k mínus 25 stupňům Celsia. S krutými mrazy se setkáváme také roku 1864 a 1870. Těsně před Vánocemi roku 1886 postihlo Teplice zase v důsledku působení tlakové níže katastrofální sněžení. Mnohé vlaky tehdy zůstaly vězet zapadlé ve sněhu a s nimi i cestující jedoucí strávit svátky klidu a pohody. Od konce 19. století v důsledku dalšího klimatického optima však teploty o Vánocích začaly znovu často šplhat nad bod mrazu a obraz křišťálově bílých střech ustupoval do pozadí. Ve 20. století se v Teplicích vyskytla pouze jedna čtvrtina bílých vánočních svátků. A pokud sníh někdy napadl, nepřekročila obvykle jeho vrstva 40 cm.

Co se týče uplynulého prvního desetiletí 21. století, dá se říci, že se vánoční čas vyznačoval značně proměnlivou a kolísavou povětrností, kdy v 50 procentech nechyběl mráz se sněhem a v dalších 50 procentech zase deštivé a poměrně teplé počasí. Zatím je tak poměr studených a teplých Vánoc poměrně vyrovnaný, ovšem jaký bude další vývoj vánočního povětří se dá nyní jen těžko odhadnout. Můžeme tak jen polemizovat, jaké budou Vánoce letošní. Nehledě na panující povětrnost si však přejme, aby se jednalo o Vánoce milé, radostné a šťastné, zkrátka takové, na které se potom hezky vzpomíná.

Pavel Kovář

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
19
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
7
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
103

Celkem odpovídalo: 129

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: