STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Neděle, 20. října'19, svátek má Vendelín.

TRNOVANSKÝ PŘÍRODNÍ PARK

TRNOVANSKÝ PŘÍRODNÍ PARK 18.6 07 11:57 Mezi malebná a zelení bohatě ověnčená místa, vyhledávaná nejen obyvateli z Teplic, Trnovan a Šanova, ale též i četnými lázeňskými hosty, patřil přírodní park v Trnovanech, kterému se ještě v roce 1790 říkalo "Elysium Teplicense."

K vycházkám lákající sady se nacházely podél potoku Bystřice, který protékal od Dubí přes Trnovany do Šanova a je třeba připomenout, že propůjčovaly této části svůj zvláštní půvab.
Stromová i potoční zákoutí tu zvala k odpočinku a klidu, travnaté plochy k posezení i ke hře dětí. K občerstvení všech, kteří sem rádi zavítali, pak sloužila budova hostince, který nikdy nezel prázdnotou. Od jara přes letní období až do podzimu se obvykle posedávalo i na lavičkách před hostincem, který se ale vždy stával útočištěm před náhle zhoršeným počasím v podobě bouře nebo lijáku.
Romantické časy trnovanského přírodního parku trvaly ještě i po celé 19. století. Na přelomu 19. a 20. století však velká výstavba a rozvoj Trnovan měnily někdejší venkovskou obec ve stále se rozrůstající město, které se rozšiřovalo do všech směrů.Trnovanský park s restaurací a se všemi malebnými zákoutími vzal definitivně za své při výstavbě rodinných vilek ve dvacátých letech dvacátého století.
Na staré kresbě spatříme budovu bývalého hostince i s přilehlou částí trnovanského přírodního parku v podobě, jak to zde vypadalo v polovině 19. století.

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
59
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
410

Celkem odpovídalo: 513

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: