STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Úterý, 15. října'19, svátek má Tereza.

Umělá hradní stavba Škvárovník na Letné

Umělá hradní stavba Škvárovník na Letné 25.11 11 08:15 V prostorách dnešní Letné se v 18. a na počátku 19. století rozkládaly především sady, pole a také vinice. Jeden z majitelů třešňového sadu a malé vinice, zednický mistr Franz Jerke, si zde pro své potěšení vyzkoušel své zednické umění. Nejprve v roce 1805 postavil malý altánek,ale později k němu postupně připojoval další místnosti, schodiště, balkony, terasy a věže, takže se objekt neustále rozrůstal. V jeho díle pokračovali i další stavitelé, až vznikla ojedinělá bizarní stavba s vyhlídkovou kavárnou, společenskými místnostmi, okrouhlou věží, schodišti, výklenky, výstupy a věžičkami.

Název Škvárovník, německy Schlackenberg, byl odvozen od materiálu, ze kterého objekt vznikal - tedy ze zbytků cihel, kamene, z porcelánové strusky a cihlové škváry. V čase empíru a romantické doby byli zdejší hosté i lázeňáci šťastni, když mohli posedět a občerstvit se v umělé hradní stavbě, odkud se nacházel nádherný výhled na Teplice i České středohoří. K pobavení výletníků sloužila v okrouhlé věži také "camera obscura", která ve své době představovala jakéhosi předchůdce fotoaparátu. Roku 1838 byla ke Škvárovníku a k dobře udržovanému přírodnímu parku zřízena vyhlídková promenáda, která sem lákala všechny, kteří sem mohli dojít.

Ještě v sedmdesátých letech 20. století do tohoto objektu rádi směřovali Tepličané i další hosté, neboť se tady nacházela oblíbená restaurace Na hrádku. Neudržovaná a chátrající budova byla nakonec z bezpečnostních důvodů na dlouhou dobu uzavřena. Zbývá věřit, že po její nutné opravě by mohla ještě sloužit a pokračovat ve svém dřívějším věhlasu i cíli oblíbených vycházek na Letné. Kresba z 19. století zachytila tehdejší Škvárovník i s promenádou, kam se vydávalo množství lidí na procházky. Mezi nimi nechyběly ani mnohé proslavené osobnosti, které do Teplic jezdily, například básník J.W.Goethe či hudební skladatel Richard Wagner.

Pavel Kovář

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku . Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
58
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
410

Celkem odpovídalo: 512

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: