STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Neděle, 20. května'18, svátek má Zbyšek.

Vchod do někdejšího zeleného kostela v Trnovanech s okolím

Vchod do někdejšího zeleného kostela v Trnovanech s okolím 8.6 17 13:38 Na první pohled to nevypadá, že tento poněkud zvláštní snímek z roku 1930 byl pořízen u bývalého evangelického kostela v Trnovanech, kterému se říkalo "zelený kostel." Fotograf se totiž zaměřil na široký úsek dole pod kostelem, jehož věž se již do snímku nevešla. Základní kámen ke Kristovu, jinak zelenému kostelu, byl položen 24. října 1899 a peníze k úhradě nákladů při budování této církevní stavby zajišťoval německý evangelický spolek za pomoci dalších evangelických organizací z Německa.

Budovu ze žuly, porfyru a pískovce nechali postavit architekti Schiling a Gräbner z Drážďan ve slohu německé secese. Přilehlé domy v těchto místech rovněž tvořily určitý stylový celek, který měl postupně vyniknout v celé velké obdobně koncipované Kostelní náměstí. Právě tady měla vynikat především německá secesní architektura inspirovaná staroněmeckýmí bájemi.

Ke slavnostnímu vysvěcení zeleného kostela došlo roku 1905 a tvořil jednu z dominant Trnovan až do roku 1973, kdy byl odstřelen a srovnán se zemí. Na jeho místě se dnes nachází volné prostranství. Snímek zachytil nejen dobový automobil z doby první republiky zcela vlevo, ale i skupinku žen s dětskými kočárky. Ženy sem totiž s oblibou jezdily na procházky, kde docházelo k setkávání a mnohému povídání. Z tohoto nepříliš typického pohledu na zelený kostel ovšem dobře vyniklo jeho schodiště i se vchodem do této monumentální stavby v Trnovanech, která už nenávratně patří jen k minulosti a historii.
Pavel Kovář

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
8
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
4
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
54

Celkem odpovídalo: 66

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: