STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Čtvrtek, 24. května'18, svátek má Jana.

Venkovská náves v Trnovanech

Venkovská náves v Trnovanech 5.1 17 10:42 Lidé někdejší vesnice Trnovany u Teplic se dlouhá staletí zabývali především zemědělstvím, takže obec se nijak zvlášť nelišila od ostatních. Nejstarší zástavba Trnovan se rozkládala kolem potoka Bystřice při cestě z Novosedlic. Na návsi stávala kaple svatého Rocha z 18. století - kterou spatříme na našem snímku vlevo a v této nejdůležitější části vsi, kterou dnes tvoří ulice U Červeného kostela, došlo rovněž k postavení budovy obecního úřadu a školy.

Kdysi mohl mít volně tekoucí potok přes Trnovany své kouzlo, ale postupem doby se stával stále více zapáchající stokou s různými splašky a nečistotami. Když se při jednom přívalovém lijáku navíc voda z Bystřice vylila daleko z břehů po okolí a způsobila značné škody, dohodly se všechny obce kolem potoka na jeho regulaci. V Trnovanech došlo proto roku 1908 k jeho úplnému překlenutí, takže lidem zmizel z očí navždy. Náš snímek pochází nedlouho po překlenutí potoka, neboť jej tady už nespatříme. Kromě kaple svatého Rocha a stavení venkovského typu si můžeme již všimnout kolejového tělesa, kudy projížděly od roku 1895 tramvaje jednak do Teplic a na druhou stranu též až do Dubí.

Ještě v polovině 19. století se o Trnovanech hovořilo jako o malé klidné vesnici, která čítala pouze 466 obyvatel. V roce 1900 však zde již žilo dvanáct a půl tisíce lidí a počet domů se přiblížil k sedmi stovkám. Přesto Trnovany zůstávaly stále ještě vesnicí, třebaže se říkalo, že tou největší v celém Rakousko-Uhersku. Teprve když došlo k postavení neogotického kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova, kterému se říká "červený", získaly v roce 1910 Trnovany konečně status města, ve kterém žilo 15 tisíc obyvatel. Ke sloučení Trnovan s Teplicemi došlo až za druhé světové války roku 1942. Po válce se sice krátce obnovila samostatnost Trnovan, ale jen do roku 1947. Od té doby pak tvoří jednu ze čtvrtí Teplic.
Pavel Kovář

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
8
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
4
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
58

Celkem odpovídalo: 70

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: