STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Neděle, 24. června'18, svátek má Jan.

Západní část Školního náměstí se zaniklým rohovým domem

Západní část Školního náměstí se zaniklým rohovým domem 16.3 17 11:05 Pohlednice z roku 1920 zachytila západní část někdejšího Školního, dnes Benešova náměstí s průhledem do tehdejší Meissnerovy, dnešní ulice 28. října. Vlevo spatříme dominantní školní budovu z roku 1859, která uzavřela prostor mezi Kapelní a Školní ulicí. Kdysi se jednalo o obecnou a nižší reálnou školu, kde již dlouhá desetiletí sídlí Střední průmyslová škola. Nízký domek vpravo představoval zastávku pro tramvaje, které se na tomto místě křižovaly, neboť původní tratě teplických úzkorozchodných tramvají patřily k jednostopým.

Na rohu Školního náměstí a Meissnerovy ulice vznikla v šedesátých letech 19. století klasicistní eklektická stavba dvouposchoďového domu, který tak zcela nezapadal do okolní řadové výstavby. Dům patřil zámožné rodině bratří Brunottů, která zde měla dílnu, sklad, obchod s průmyslovým zbožím a pokoje. V roce 1891 došlo k přestavbě objektu na obytný dům a roku 1925 ještě původní budovu i s parcelou o velikosti 387 metrů čtverečních prodala rodina Brunottů manželům Hermannovým. Tito noví majitelé nechali starý objekt vybourat a přestavět na tříposchoďovou budovu, kterou již známe ze současnosti. V ní pak vznikl obchodní dům s textilním zbožím i další byty.

Za zmínku ještě stojí skutečnost, že původní stavba náležela do přilehlé Meissnerovy ulice a bylo tomu tak zpočátku ještě též u stavby nové, ale od roku 1932 tento dům popisného čísla 421/1a již příslušel ke Školnímu náměstí. Obchodní tradice v domě pak probíhaly i po další desetiletí. Roku 1957 je zde uváděna prodejna Oděvního obchodu Ústí nad Labem a v roce 1961 zase prodejna textilu Liberec. Prodejna textilu pak zůstala v rohovém domě poměrně dlouho. V letech 2000 až 2012 zde nabízela služby drogerie a od ledna 2013 zde po další částečné rekonstrukci otevřela svoji pobočku Česká spořitelna, která se sem přesunula z Kapelní ulice.
Pavel Kovář

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
19
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
8
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
108

Celkem odpovídalo: 135

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: