STARÉ TEPLICE

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Úterý, 27. června'17, svátek má Ladislav.

Zmizelá stará zástavba mezi Zelenou a Alejní ulicí

Zmizelá stará zástavba mezi Zelenou a Alejní ulicí 7.4 17 09:23 Zelená ulice byla téměř rovnoběžná s ulicí Alejní. První domy zde začaly mizet po druhé světové válce, dále v letech šedesátých a likvidace celé zástavby vyvrcholila počátkem sedmdesátých let 20. století, kdy se tady začala připravovat nová výstavba v centru města. V Alejní ulici, která se táhla v linii vnější západní části bývalých městských hradeb, se nacházely spíše domy strohých geometrických forem, ve kterých se usazovali hlavně řemeslníci a živnostníci, drožkáři a výrobci lihovin. Oproti tomu Zelená ulice, kdysi spadající do uzavřeného městského celku uvnitř hradeb, vynikala množstvím hospod, koloniálních obchodů, pekařstvím, opravnou a laděním klavírů i dalšími službami. Kromě toho jste v Zelené ulici narazili též na některé zajímavé a hodnotné stavby, jejichž zbořením Teplice přišly o některé pozoruhodnosti a výjimečnosti.

Snímek z roku 1972, pořízený ze Zelené ulice směrem k severozápadu s pohledem do Alejní ulice, už nezachytil žádných z domů v Zelené ulici. Všude už zbyly jen volné vybourané prostory, které zanedlouho vyplní výstavba panelových domů. Domy v pozadí patří již do Alejní ulice, které to však mají už rovněž spočítané a zanedlouho je čeká demolice. Z celé řady zůstanou pouze jen školní budovy směrem vpravo. Dnes už nic nepřipomíná původní ulice vydlážděné kamennými kostkami ani jejich okolí, neboť tato část města se během posledních desetiletí změnila k nepoznání.

Pavel Kovář

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
ANKETA: Zkusme společně zjistit, kterou městskou investici pro Teplice by většina z nás upřednostnila. Vyberte, která by to měla být podle Vás.

Nové městské koupaliště
263
Cyklostezka k vodní nádrži Barbora
114
Most přes Pražskou ulici pro pěší a cyklisty, propojení Letné a Janáčkových sadů pod Doubravkou
57

Celkem odpovídalo: 434

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: