ZPRÁVY Z TEPLICKA

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Úterý, 15. října'19, svátek má Tereza.

Bílinský kostel trápí zejména stav varhan

Bílinský kostel trápí zejména stav varhan 23.7. 12 10:04 Zmínku o bílinském kostelu sv. Petra a Pavle lze najít již v Kosmově kronice z roku 1125, ale dnešní stavba nedaleko Mírového náměstí vznikla až koncem 14. století a navíc byla výrazně přetvořena po požáru v roce 1568. Pozdně gotická trojlodní bazilika má pětiboce uzavřený presbytář a hranolovou věž v severozápadním nároží hlavní lodi. Poslední větší úpravy proběhly na kostele mezi lety 1870-72. Zařízení kostela je směsicí mnoha stylů od baroka přes klasicismus až po různé pseudoslohy konce 19. století. Staršího data je kamenná křtitelnice a vzácné epitafy uvnitř i vně presbytáře.

„Bílinský kostel je docela v dobrém stavu, v současné době by potřeboval vymalovat a elektrorozvody jsou navíc také zastaralé, vždyť jsou z 60. let“ říká farář bílinského kostela Martin Saj. Ten působí v Bílině necelý jeden rok a chtěl by se postarat o rozkvět místního kostela. „Rozpočet na opravu elektriky v kostela je okolo 700 tisíc Kč a bohužel musím říct, že jde pouze o ty základní opravy.

To, co nejvíce trápí současný stav bílinského kostela je stav varhan. Ty procházejí rozsáhlou opravou, protože přes dvacet let z nich nevyšel žádný tón. Varhany jsou nyní kompletně rozebrané a pracuje se na tom, aby byly funkční. „Nefunkčnost varhan je velký problém. V současné době používáme v kostele elektronické, které jsou umístěny v prostoru presbytáře, kde by správně neměly co dělat,“ sděluje Martin Saj.

„Klasické varhany nejsou funkční přes dvacet let a právě proto bych je chtěl opravit. Aktuální stav je takový, že nyní se opravují, zařízení je bez píšťal, které opravář dává pořádku. Opravou prochází i hrací pult. Rád bych věřil tomu, že se poprvé rozezní už během letošního adventu,“ doplňuje Saj.

Opravu si nezaslouží pouze samotné varhany, ale celý bílinský kostel. To ocení jeho návštěvníci i turisté, kteří zavítají do města Bíliny. „Na mši do bílinském kostele v průměru přijde okolo padesáti lidí, což odpovídá průměrné návštěvnosti kostelů v Ústeckém kraji,“ doplňuje Saj. Kostel je veřejnosti přístupný po celý týden.

První kroky k obnově kostela v Bílině jsou tak započaty. Všichni nyní věří, že se práce provedou v čas a zejména naleznou kladnou odezvu u veřejnosti.

Karel Schön

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku. Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google

ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
58
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
410

Celkem odpovídalo: 512

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: