ZPRÁVY Z TEPLICKA

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Sobota, 23. března'19, svátek má Ivona.

Brixiho komorní soubor napomáhá porozumění autismu

Brixiho komorní soubor napomáhá porozumění autismu 9.4. 13 05:52 V sobotu 6. dubna počasí stále ještě nenaznačovalo, že by snad časem mohlo přijít pravé jaro. Přesto v autobuse, který v jedenáct hodin odjížděl od teplického Domu kultury, byla nálada jaru zcela odpovídající. Brixiho komorní soubor směřoval do Mnichova Hradiště, aby tam, v rámci projektu „Pohlazení bez doteku“, uspořádal koncert při příležitosti Světového dne autismu, v kostele sv. Jakuba Většího. Se sborem jela také zástupkyně sdružení APLA Severní Čechy, paní Hana Kolenatá, předsedkyně sdružení a paní Šárka Pailová. Poznamenejme, že zkratka APLA znamená „Asociace pomáhající lidem s autismem“.

Jen málo členů souboru toto město dříve navštívilo. Internet poučil, že jeho historie počínající třináctým stoletím je velmi bohatá. Byli jsme tedy zvědavi nejen na koncertní prostor chrámu, ale i na město s krásným zámkem a dalšími památkami. Po necelých dvou hodinách jsme byli na místě. A ačkoliv zde oproti Teplicím vál nepříjemný studený vítr, rozhodně jsme nebyli zklamáni. I když jsme pro přípravu koncertu mohli vidět zblízka něco málo kolem hlavního náměstí a zámek jsme viděli pouze z krásné vyhlídky od kostela. Ale bylo na první pohled jasné, že město, v němž žije, poblíž řeky Jizery něco málo přes 8 000 obyvatel rozhodně, stojí za navštívení. Tím spíše, že blízké okolí s Drábskými světničkami, hradem Valečovem a dobře zachovanou přírodou nabízí rovněž krásné zážitky.

Ale jak bylo řečeno, bylo třeba připravit se na koncert. Díky vzácnému pochopení administrátora římskokatolické farnosti – děkanství Mnichovo Hradiště, RD Mgr. Pavla Macha jsme našli příjemné útočiště na faře. Opět se nás dotkla naplno historie. Budova dokončená v roce 1692 nás překvapila výraznými klenbami stropů, ale i krásnou sbírkou lidové keramiky ve velké předsíni. Ale hlavně nás potěšila teplem a díky pohostinnosti milého správce farnosti i čajem a kávou, což ve vazbě na po dlouhých mrazech prochladlý chrám, bylo více než příjemné i potřebné.

Přes chlad chrámových zdí však akustická zkouška proběhla úspěšně. Také proto, že vznosný barokní interiér chrámu je vzorně zrestaurovaný, světlý a nástropní malby upoutají svojí výrazovou čistotou. Pro zkoušku zde bylo vše pečlivě připraveno, takže když čtrnáctičlenný instrumentální soubor naladil, šla práce ke spokojenosti dirigenta Marka Müllera svižně kupředu.

Na faře jsme pak opět vyhledali na půldruhé hodiny teplo, ale závěr krátkého odpočinku byl věnován opětnému rozezpívání, aby na koncertě bylo hlasové nasazení co nejlepší. Nebudeme zastírat, že jsme po celou tu dobu přemítali o tom, jak přijmou posluchači nás a současně tuto mimořádnou charitativní akci. Ale už vstup do chrámu svědčil o tom, že nebudeme zpívat prázdným lavicím. Zájem byl velký a bylo znát, že návštěvníky zaujala i nezvyklá výzdoba, vysvětlená v programech. Tedy hořící modré svíce na modře dekorovaném stolku se stuhou se znakem Teplic. Modrá, barva mezilidské komunikace, která je bohužel největším problémem autistů, jak už byli čtenáři dříve informováni.

Koncert při příležitosti Světového dne autismu krátce uvedli P. Pavel Mach a za APLA Severní Čechy paní Šárka Pailová. Proběhl dle programu, ve kterém byly uvedeny i podrobnosti o uváděných autorech. Tedy o Franzi Bieblovi, Dietrichu Buxtehude, Josefu Gruberovi a W. A. Mozartovi. Posluchači si mohli také v programech prohlédnout kresby autistických dětí. Na divácích bylo již v průběhu skladeb znát plné zaujetí. Bezprostředně po ukončení vřelý potlesk tento dojem potvrdil. Milá pak byla četná vyjádření diváků, dříve než jsme se s nimi v tom krásném chrámu rozloučili. Přiznáváme, že nám to opět potvrdilo hlubší smysl naší práce a dodalo chuť v ní nadále pokračovat.

A navíc také naději, že obdobný ohlas bude mít i Charitativní koncert na podporu a porozumění autismu se stejným programem konaný 16. dubna, od 18 hod, v kostele sv. Jana Křtitele v Teplicích. Tento druhý koncert zazní po ukončení osvětového a vzdělávacího semináře pořádaného sdružením APLA Severní Čechy na téma Poruchy autistického spektra se zaměřením na Aspergerův syndrom, který proběhne týž den, tedy 16. dubna od 15 hod v Zahradním domě v Teplicích.

Výnos koncertu bude věnován tomuto sdružení. I tento koncert bude řídit umělecký vedoucí Brixiho komorního souboru Teplice - dirigent Marek Müller.

Lenka Doubková
Brixiho komorní soubor Teplice

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku. Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google

ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
50
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
40
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
318

Celkem odpovídalo: 408

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: