ZPRÁVY Z TEPLICKA

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Sobota, 23. března'19, svátek má Ivona.

Hudba i letos boří hranice

Hudba i letos boří hranice 23.3. 13 06:56 Minul rok 2012, ve kterém Brixiho komorní soubor Teplice, veden mottem „Hudba boří hranice“, oslavil čtyřicáté výročí svého trvání. Jeho členové věří, že i v dalším desetiletí se souboru podaří udržovat dlouholetou tradici. I nadále ctějí krásu zejména barokní duchovní hudby předávat hudbymilovným posluchačům.

V druhé polovině roku 2012 byl soubor osloven novou výzvou a to aktivně pomoci handicapovaným lidem, konkrétně dětem postižených autismem. Došlo tedy ke vzájemné spolupráci s občanským sdružením APLA Severní Čechy, jehož cílem je pomáhat takto postiženým dětem i jejich rodičům. Autismus je jednou z nejzávažnějších poruch dětského mentálního vývoje. Jedná se o vrozenou poruchu některých mozkových funkcí. Důsledkem poruchy je, že dítě dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Duševní vývoj dítěte je díky tomuto handicapu narušen hlavně v oblasti komunikace, sociální interakce a představivosti. Autismus doprovází specifické vzorce chování. Takové děti vyžadují mimořádnou péči, mají-li se v dospělosti s nesnázemi vrozené vady alespoň částečně vyrovnat.

"Již mnohokrát jsme se přesvědčili, že krásná hudba skutečně boří hranice – nejen mezi národy, ale i mezi jednotlivci. Osloveni sdružením APLA jsme se dozvěděli, že se každé 110. dítě rodí s autismem, a že v naší republice je registrováno přibližně 90 000 takto postižených lidí. Uvědomili jsme si, že máme příležitost alespoň nepatrně pomoci a obecné motto Boření hranic převést ke konkrétnějšímu cíli. Našli jsme i nové motto pro tento cíl. Jak známo, mnohé děti postižené autismem těžce snášejí pouhý dotek i blízké osoby. Tak se zrodilo Pohlazení bez doteku, kterým chceme dle našich schopností pomáhat," řekla nám mluvčí souboru Lenka Doubková.

V návaznosti na konkrétní akci sdružení APLA, uspořádá sbor v první polovině roku 2013 dva koncerty. Ke Světovému dni autismu, vyhlášenému OSN na 2.dubna, se uskuteční v sobotu 6. 4. 2013 v 18.00 hod. koncert v kostele sv. Jakuba Většího v Mnichově Hradišti. Zúčastní se ho i zástupci APLA Severní Čechy a APLA Praha. Výtěžek ze vstupného koncertu bude použit na náklady spojené s Charitativním koncertem, který se uskuteční 16. 4. 2013 v 18.00 hod. v kostele sv. Jana Křtitele v Teplicích. Tento druhý koncert uzavře osvětový a vzdělávací seminář zaměřený na Aspergerův syndrom, pořádaný sdružením APLA Severní Čechy, který proběhne týž den v Zahradním domě v Teplicích. Výnos koncertu bude věnován tomuto sdružení. Oba koncerty bude řídit dirigent Marek Müller.

"Modrým světlem – barvou komunikace, která patří mezi největší problémy autistů - a krásnou hudbou chceme oběma koncerty vyjádřit, že nám zdravotní postižení lidí není lhostejné. Věříme, že ani Vy nezůstanete lhostejná/lhostejný a svojí účasti Pohlazení bez doteku podpoříte. Za Vaše pochopení předem děkujeme," dodává Lenka Doubková. (red)

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku. Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google

ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
50
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
40
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
318

Celkem odpovídalo: 408

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: