ZPRÁVY Z TEPLICKA

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Čtvrtek, 19. července'18, svátek má Čeněk.

Hudba i letos boří hranice

Hudba i letos boří hranice 23.3. 13 06:56 Minul rok 2012, ve kterém Brixiho komorní soubor Teplice, veden mottem „Hudba boří hranice“, oslavil čtyřicáté výročí svého trvání. Jeho členové věří, že i v dalším desetiletí se souboru podaří udržovat dlouholetou tradici. I nadále ctějí krásu zejména barokní duchovní hudby předávat hudbymilovným posluchačům.

V druhé polovině roku 2012 byl soubor osloven novou výzvou a to aktivně pomoci handicapovaným lidem, konkrétně dětem postižených autismem. Došlo tedy ke vzájemné spolupráci s občanským sdružením APLA Severní Čechy, jehož cílem je pomáhat takto postiženým dětem i jejich rodičům. Autismus je jednou z nejzávažnějších poruch dětského mentálního vývoje. Jedná se o vrozenou poruchu některých mozkových funkcí. Důsledkem poruchy je, že dítě dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Duševní vývoj dítěte je díky tomuto handicapu narušen hlavně v oblasti komunikace, sociální interakce a představivosti. Autismus doprovází specifické vzorce chování. Takové děti vyžadují mimořádnou péči, mají-li se v dospělosti s nesnázemi vrozené vady alespoň částečně vyrovnat.

"Již mnohokrát jsme se přesvědčili, že krásná hudba skutečně boří hranice – nejen mezi národy, ale i mezi jednotlivci. Osloveni sdružením APLA jsme se dozvěděli, že se každé 110. dítě rodí s autismem, a že v naší republice je registrováno přibližně 90 000 takto postižených lidí. Uvědomili jsme si, že máme příležitost alespoň nepatrně pomoci a obecné motto Boření hranic převést ke konkrétnějšímu cíli. Našli jsme i nové motto pro tento cíl. Jak známo, mnohé děti postižené autismem těžce snášejí pouhý dotek i blízké osoby. Tak se zrodilo Pohlazení bez doteku, kterým chceme dle našich schopností pomáhat," řekla nám mluvčí souboru Lenka Doubková.

V návaznosti na konkrétní akci sdružení APLA, uspořádá sbor v první polovině roku 2013 dva koncerty. Ke Světovému dni autismu, vyhlášenému OSN na 2.dubna, se uskuteční v sobotu 6. 4. 2013 v 18.00 hod. koncert v kostele sv. Jakuba Většího v Mnichově Hradišti. Zúčastní se ho i zástupci APLA Severní Čechy a APLA Praha. Výtěžek ze vstupného koncertu bude použit na náklady spojené s Charitativním koncertem, který se uskuteční 16. 4. 2013 v 18.00 hod. v kostele sv. Jana Křtitele v Teplicích. Tento druhý koncert uzavře osvětový a vzdělávací seminář zaměřený na Aspergerův syndrom, pořádaný sdružením APLA Severní Čechy, který proběhne týž den v Zahradním domě v Teplicích. Výnos koncertu bude věnován tomuto sdružení. Oba koncerty bude řídit dirigent Marek Müller.

"Modrým světlem – barvou komunikace, která patří mezi největší problémy autistů - a krásnou hudbou chceme oběma koncerty vyjádřit, že nám zdravotní postižení lidí není lhostejné. Věříme, že ani Vy nezůstanete lhostejná/lhostejný a svojí účasti Pohlazení bez doteku podpoříte. Za Vaše pochopení předem děkujeme," dodává Lenka Doubková. (red)

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku. Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY
Rekonstrukce budovy Magistrátu
19.7'18
Rekonstrukce budovy Magistrátu (21x)
Úplná uzavírka ul.Lázeňská
19.7'18
Úplná uzavírka ul.Lázeňská (21x)
Čítárna pod širým nebem
18.7'18
Čítárna pod širým nebem (113x)
Den amerických letců
18.7'18
Den amerických letců (215x)
IC Hrob uzavřeno
18.7'18
IC Hrob uzavřeno (121x)

ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
20
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
11
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
145

Celkem odpovídalo: 176

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: