ZPRÁVY Z TEPLICKA

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 25. března'19, svátek má Marián.

KLÍNĚNKA JÍROVCOVÁ

KLÍNĚNKA JÍROVCOVÁ 16.4. 18 06:32 Stromy napadené klíněnkou jírovcovou, tedy housenkami drobného motýlka, které žijí na jírovci maďalovi a po jejichž působení zůstávají jen haldy nahnědlého listí, jistě znáte. Jak vypadá tento významný škůdce oblíbených kaštanů, si můžete v měsíci dubnu prohlédnout ve foyer teplického zámku.

Řada z nás se již v minulosti setkala se stromy jírovce maďalu - kaštany, které již v létě vypadají jako by přišel podzim. Příčinou toho všeho je klíněnka jírovcová z čeledí vzpřímenkovití. Tento malý motýlek byl pro vědu objeven v Makedonii v roce 1986 a krátce nato došlo k jeho rychlému šíření severozápadním směrem. V roce 1993 pronikla klíněnka i na naše území a stala se zde nevítaným hostem.

Jírovec maďal je u nás dlouhodobě pěstován a dnes je již zdomácnělou dřevinou. Na jeho listy klade klíněnka vajíčko, z kterého se líhne housenka. Ta se prokouše do listu a pokračuje žírem uvnitř. Vznikají tak plošné chodby viditelné zvenčí listu. Nakonec se uvnitř listu i kuklí. Přibližně po dvou týdnech se líhnou motýli, kteří mají rozpětí křídel kolem 8 mm. Tento cyklus se v průběhu roku a v závislosti na počasí několikrát opakuje. Poslední generace zůstává přez zimu v kukle a motýli se líhnou na jaře s probouzejícím se jírovcem.
Napadení stromu je při první generaci sotva znatelné. I přesto se z ní líhne velký počet motýlů. Po spáření klade samička 20 – 40 vajíček a počet napadených listů několikanásobně vzroste. Tam kde byla přezimující generace silná, (kde nebylo shrabáno listí) je počet napadených listů značný. Na podzim již nenajdeme nepoškozený list. I přes značné oslabení není strom nijak v růstu ohrožen. Shrabáním a odstraněním spadaných listů z okolí částečně předejdeme většímu počátečnímu napadení klíněnkou.
V našem okolí se můžeme setkat i s klíněnkami jiných druhů. Celkem jich v Čechách žije přes 60 druhů. Všechny mají velmi podobný způsob života. Ten se liší hlavně ve druhu přijímané potravy skládající se převážně z listů stromů a umístění plošné chodby (na rubu nebo líci listu). Mnoho druhů klíněnek se specializuje na jeden druh potravy. Příkladem mohou být tři různé druhy klíněnek na třech různých druzích javorů, nebo dva druhy klíněnek na lísce, ale jeden druh má plošné chodby z rubu listu a druhý z líce.
Nemalé množství housenek a kukel zahubí hmyzožravé ptactvo. Hlavními nepřáteli klíněnek jsou však drobní zástupci blanokřídlého hmyzu, kteří na nich parazitují. Řada z nich se přímo specializuje na určitý okruh hostitelů. Míra napadení je mnohdy nad 50 % a úspěšně tak decimuje své hostitele na přijatelný počet. Klíněnka jírovcova však bohužel v přírodě tyto přirozené nepřátele nemá.

Žemlička Miroslav

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google

ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
51
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
40
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
318

Celkem odpovídalo: 409

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: