ZPRÁVY Z TEPLICKA

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Neděle, 20. května'18, svátek má Zbyšek.

Lázeňská běží jako dobře namazaný stroj

Lázeňská běží jako dobře namazaný stroj 19.5. 17 07:41 V průběhu posledního květnového víkendu oficiálně přivítáme v Teplicích lázeňské hosty. Během osmnácti let, kdy je pořadatelem zdejší dům kultury, se slavnostní zahájení lázeňské sezony v nejstarších lázních v Čechách rozrostlo v monstrózní městský festival pod širým nebem. Jeho datum připadne na sobotu 27. a neděli 28. května 2017, letos navíc s malou „PARTY BEFORE“ neboli ochutnávkou hudebního programu v pátek 26. května, v podvečer. Po všech minulých ročnících, kdy jsem byla účastna při přípravě i její realizaci, si „lázeňskou“ v Teplicích troufám připodobnit k dobře namazanému stroji. V chodu jej udržuje všech 53 zaměstnanců domu kultury, včetně ředitele, (jedinou výjimkou je letos jedna maminka na mateřské dovolené), 12 manipulačních dělníků a 18 brigádníků. Celkem tedy 83 pořadatelů, které snadno poznáte podle černého trička s logem DK Teplice a visačkou s číslem aktuální lázeňské sezony. Kromě teplického domu kultury se na zajištění jejího bezproblémového chodu podílejí všechny složky integrovaného záchranného systému, čili městská i státní policie, záchranáři, hasiči a pracovníci teplického magistrátu.

Jaké to bylo kdysi

Podle historických pramenů (Kapitoly z dějin lázeňství, Jitka Budínská) začínala sezona v „lázních u teplých pramenů“ vždy 1. května a končila 29. srpna. Domnívám se, že prvotní impuls k uspořádání novodobé slavnosti k zahájení lázeňské sezony, dala městu společnost Lázně Teplice v Čechách. Psal se rok 1997 a z širšího kola výběrového řízení na pořadatele zmíněné akce postoupily do nejužšího výběru organizace: FK Teplice, IG Promotion, RA Nordeko a Rádio Tep. Finální kolo se konalo v Sanatoriu Beethoven 2. ledna 1998, vítězem se stal FK Teplice. Vzpomínáte? Pódium před lázeňským domem Beethoven, půvabné mladé dívky převtělené pro tu příležitost v manekýnky, vycházejí ze vstupní haly a početné hloučky zvědavců se tísní kolem improvizovaného mola potaženého červeným kobercem. Studio Marika a dnes již tradiční módní přehlídka, jejíž průběh se o deset let později ustálil na divadelní terase. Také hudby tehdy nebylo tolik, co dnes a nebyla zdaleka tak všudypřítomná! Do parku se rozléhala z jediného podia: před zmíněným lázeňským domem Beethoven. Až v roce 2001, kdy pořadatelstvím slavnosti, jejíž název se ustálil na „lázeňská“, město pověřilo teplický dům kultury, začala éra několika hudebních pódií.

A jaké je to dnes

Počet hudebních scén se během uplynulých deseti let ustálil na pěti: Na Ptačích schodech, Za domem kultury, Na zámku, Na náměstí Svobody a v šanovské mušli. Hudební program na nich sestavují produkční programového oddělení, pokladní a účetní, které se po dobu trvání slavnosti stanou manažerkami svých scén. Dvě z nich navíc zaštiťují i doprovodný program v parcích a za Zahradním domem. V průběhu soboty 27. 5. a neděle 28. 5. 2017 se na nich vystřídá 60 skupin a orchestrů. Vedeni zkušeností, že nejlepší „mejdan“ se odehraje vždycky ve svůj předvečer, připravili jsme letos tak zvanou „PARTY BEFORE“. Letošní „lázeňská“ tudíž odstartuje v pátek 26. května na scéně Na zámku, kde bude od 19.00 do 21.00 koncertovat velký Big band teplické konzervatoře, podpořený zpěváky – studenty oddělení populární hudby. Příznivci této scény jistě přivítají, že na rozdíl od let minulých, letos bude stát stánek s občerstvením i na vnějším zámeckém nádvoří (mimochodem, od roku 1964, kdy se na něm uskutečnil první koncert festivalu Ludwiga van Beethovena, nese nádvoří jméno tohoto hudebního velikána).

Článek od paní Evy Stieberové je převzatý z květnového vydání měsíčníku REGIO, najdete ho na straně 8 až 11, celý si ho můžete přečíst i v elektronické podobě, klikněte zde. (red)

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google

ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
8
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
4
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
54

Celkem odpovídalo: 66

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: