ZPRÁVY Z TEPLICKA

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Úterý, 15. října'19, svátek má Tereza.

Na sv. Václava do školy!

Na sv. Václava do školy! 25.9. 19 07:21 Gymnázium Teplice připravilo na den, kdy si připomínáme patrona české země – tedy na sobotu 28. září, bohatý program. Je určen pro širokou veřejnost a škola při něm chce ukázat celý svůj areál a také aktivity, které v něm probíhají nad rámec běžného vyučování.

První a svým rozsahem největší akcí toho dne bude každoročně pořádaná burza minerálů a fosilií. Tu škola organizuje ve spolupráci s Bílinskou přírodovědnou společností. Hlavním organizátorem je autor řady odborných publikací, geolog Dolů Bílina a nadšený sběratel neživé krásy pan Zdeněk Dvořák. Na akci se scházejí sběratelé z celé republiky, aby předvedli své nálezy. Ty si návštěvníci budou moci nejen prohlížet, ale také koupit. A to často za zlomek ceny, než jakou nabízejí obchody. Také zde bude fungovat mineralogická poradna, takže pokud máte doma nějaký „drahokam“ a nejste si jisti, co to je, přineste ho.

Prohlídky areálu školy zajistí studenti gymnázia. Ti budou návštěvníky provázet po celém areálu. Ukážou jim chodby plné vystavených sbírkových předmětů, aulu, nahlédnout mohou do laboratoří, do učeben. V budově B si sami návštěvníci mohou vyzkoušet fyzikální experimenty – třeba pohled do nekonečna či galvanický článek, řešit mohou hlavolamy a podivovat se optickým klamům. Vše jim mohou žáci školy okomentovat a vysvětlit – včetně základních dat o historii i současnosti školy a jejích tří budov.

Biopark GT, který je vlastně zoologickou zahradou, je nachystán k předvedení více než sta druhů zvířat. Největším chovaným zvířetem je lama alpaka následovaná australským pštrosem emu a klokanem rudokrkým. Obzvláště bohatě jsou zastoupeni plazi. Zaujme krokodýl čelnatý či velká želva kajmanka dravá, Z hadů jsou největší hroznýš královský a anakonda žlutá. Symbolem bioparku je sovice sněžní, ale zajímavými ptáky jsou také krkavci, zoborožci, turaka či papoušci. Nejdéle se návštěvníci obvykle zdrží u surikat. Mezi šelmy patří rovněž skunk pruhovaný. A nejnovějším přírůstkem Bioparku GT je velký hlodavec hutie kubánská. Přijďte se na ni podívat.

Akva-tera trhy jsou na gymnáziu pořádány tradičně poslední sobotu v měsíci a ta na svatého Václava nebude výjimkou. Přijdou chovatelé domácích mazlíčků – rybek, obojživelníků, ptáků, měkkýšů, hmyzu… Koupit si od nich můžete nejen živočichy, ale i vodní rostliny či pomůcky pro chov a hlavně spoustu různého krmení. Toto setkání proběhne v budově C v dopoledních hodinách.

Již od srpna probíhá v Beuronské kapli výstava obrazů Kristiána Jurky. Autor je krajinář a teplický patriot, takže už asi tušíte, co na jeho obrazech můžete spatřit. Zvednete-li oči výš na stěny a strop kaple, můžete obdivovat unikátní a čerstvě zrestaurovanou výmalbu v beuronském stylu. Více se dozvíte od průvodce nebo z nabízené publikace.

Areál Gymnázia Teplice otevře v 9 hodin dopoledne a uzavře ve dvě hodiny odpoledne. Vstupné činí 20 korun za dítě a 40 za dospělého. Vchází se hlavním vchodem do budovy A z ulice Čs. dobrovolců. Gymnázium se na vás už těší.

ZB

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google

ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
58
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
410

Celkem odpovídalo: 512

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: