ZPRÁVY Z TEPLICKA

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Neděle, 24. června'18, svátek má Jan.

Najdete v lednovém měsíčníku REGIO: Žena na radnici

Najdete v lednovém měsíčníku REGIO: Žena na radnici 22.1. 16 07:02 Více než rok působí ve funkci náměstkyně teplického primátora Radka Růžičková z ČSSD, která v teplickém zastupitelstvu zasedala už v minulém období. Původní profesí je pedagog výtvarné výchovy. Před příchodem na magistrát působila jako odborná asistentka na katedře výchov uměním Pedagogické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Zároveň na částečný úvazek učila výtvarnou výchovu a informatiku na základní škole, aby, jak sama říká, měla o výuce výtvarné výchovy nejen teoretické znalosti, ale i poznatky z praxe. Povídali jsme si s ní o tom, jaká byla její cesta do politiky a jak se v ní cítí.

Jak se stane, že se výtvarný pedagog dostane do politiky?

Měla jsem potřebu zasáhnout do kulturního dění v Teplicích. Postrádala jsem a stále ještě postrádám v našem městě galerii výtvarného umění. Takovou galerii, která by široké veřejnosti zprostředkovávala umění a zároveň byla zaměřena edukaci dětí a mládeže v rámci výtvarné kultury. To je již v celé Evropě i v mnoha městech České republiky běžnou praxí.

V politice už jste, tak jak to vypadá se zřízením galerie?

Není to jednoduchá záležitost. Samozřejmě jsem od počátku věděla, že zřízení a hlavně provozování zmiňované galerie je velmi nákladné. V současné době kultura i umění potřebují být dotovány. Není tedy příliš reálné, aby si nově vzniklá galerie na sebe vydělala. Takže zatím stále hledám cestu, ale nevzdávám to.

Jste členkou strany, která se snaží prosazovat větší zapojení žen do politiky. Mnozí vaši straničtí kolegové jsou zastánci ženských kvót. Jak se na tuto problematiku díváte vy?

Určitě je dobré, když jsou v politice přítomny oba přístupy, jak ženský, tak mužský. Co se týče ženských kvót, je otázkou, jak se nastaví. Na jednu stranu je to výzva pro ženy: „Pojďte do politiky“. Ale co když ženy nechtějí? Pak se musí dosadit, aniž by o tuto činnost měly zájem a to pak není efektivní řešení. Samozřejmě vyhodnotit co je dobře a co je špatně je složitější. Na to je třeba jisté zkušenosti, která se teprve s odstupem času dá kvalitativně vyhodnotit.

Teplice bývají uváděny jako příklad konzervativního vedení města: Žádné dluhy, žádné dotace, žádné vměšování se do života obyvatel. Vy jste ale ze strany, která úlohu samosprávy vidí poněkud jinak. Je pro vás, jako pro sociální demokratku, těžké fungovat vedle primátora, který je pro mnohé zosobněním liberálně-konzervativního přístupu?

V rámci mé působnosti v oblasti sociálních věcí se nyní například podařilo zahájit komunitní plánování, což je jeden z přístupů, který patří k podstatě mojí politické orientace. Existuje koaliční smlouva, do které jsme leccos z volebního programu ČSSD zahrnuli. Vzájemně se respektujeme. Za rok působení ve vedení města zatím vnímám otevřenost a vzájemný respekt všech koaličních stran.

Co vás na práci náměstkyně překvapilo?

Zjistila jsem, že chtít je málo. Myslela jsem si, že většina věcí v politice je otázkou vůle. Buď chci, nebo nechci. Ale teď vidím, že leckdy nás více než vlastní vůle oklešťují právní předpisy. Vůle je samozřejmě důležitá, ale ta cesta za jejím naplněním je mnohem složitější, než jsem si dokázala představit. Něco máte v plánu a pak zjistíte, že proti tomu stojí zákon, který říká: za á, za bé, za cé.... Nechci, aby má slova vyzněla jako alibismus. To určitě ne. Jsem bojovník, snažím se hledat řešení. Takhle to funguje asi všude, v každé profesi. Pohled zvenčí je vždycky jiný než pohled zevnitř.

Jakou vlastnost podle vašich zkušeností politik nejvíc potřebuje?

Zodpovědnost. Například nerozhodujete sám za sebe. V radě jste v týmu, a když ho chcete tento tým přesvědčit o svém návrhu, musíte si být jistí, že je správný. Pokud politik učiní nějaké rozhodnutí, je předpokladem, že bude po určitou platné a bude fungovat. A to je další velká zodpovědnost vůči občanům.

Jaké jsou vaše ambice? Chcete například zamířit z regionální do vysoké politiky?

Ne, to ne. Teplice jsou pro mě domov, narodila jsem se tu a chci tu žít a působit. Regionální politika mi vyhovuje v tom smyslu, že člověk má vztah přímo ke konkrétnímu místu, ke konkrétním lidem, ke konkrétním tradicím.

Ve své gesci máte vedle školství nebo sociálních věcí také kulturu. Ta v našem městě patří k docela diskutovaným tématům. Jste spokojená s jejím stavem, nebo máte v plánu něco změnit?

Když něco běží, je těžké okamžitě provádět razantní zásahy. Nejdřív je třeba situaci zmapovat, pak ji teprve můžete hodnotit, měnit nebo na fungující elementy navazovat. Nějaké plány samozřejmě máme. Příkladem může být lázeňská sezóna, která je na jednu stranu velkým lákadlem pro obyvatele Teplic i pro lidi z okolí, na druhou stranou je některými kritizovaná jako megalomanská akce, která je jen jedna v roce a pak už se nic nekoná. Je to samozřejmě věc názoru. Zrovna loni v létě jsme sumarizovali letní hudební akce a vážně jich nebylo málo. Ať už šlo o koncerty v šanovské mušli, Malou Paříž, živou hudbu v restauracích či Lázně hudebníků. Letos bychom chtěli počet akcí rozšířit o jednodenní hudební akci uprostřed léta a „zakončení lázeňské sezóny“.

Lázeňská sezóna – ať už se někomu líbí nebo ne – je pro Teplice do jisté míry výkladní skříní. Co ale určitě k chlubení není, jsou části Teplic, ve kterých se kumuluje kriminalita, bývají tu k vidění prostitutky... Existuje nějaký recept, jak tyhle problematické čtvrti vyléčit?

Myslím, že kdyby takový recept byl, už to tu neexistuje a určitě bych byla ráda, kdyby nám někdo takový recept dal. V Teplicích je prostě složení obyvatel takové, jaké je. Takže se můžeme snažit něco eliminovat, ale hned se určitě nepodaří, aby všechno zmizelo. Je to zkrátka složitá záležitost.

Kde vidíte v našem městě další rezervy?

Příjemnou vizí je rekultivace okrajových částí do kontextu centra města tak, aby všechny části města měly stejnou úroveň žití. To však není otázkou nejbližší budoucnosti z důvodů, o kterých jsem již mluvila. Další rezervou je i zatraktivnění volnočasového vyžití pro občany Teplic. O to se právě snažíme: připravujeme výstavbu skateparku, rekonstrukci aquacentra a výstavbu zimního stadionu. Tyto investice by měly přispět ke komfortnějším možnostem využití volného času obyvatelů i návštěvníků našeho města.

Na co jste v Teplicích pyšná?

Určitě jsem celkově na Teplice pyšná. Ale pokud mám být konkrétní, ráda bych vyzdvihla úpravu a údržbu městských parků, počet dětských hřišť i to, jakým způsobem město pečuje o mateřské a základní školy v rámci investičních nákladů. Pochvalu zaslouží také podpora sportovních aktivit dětí a mládeže a dotační tituly města podporující individuální akce v oblasti sportu a kultury včetně akcí seniorů a neziskových aktivit.

Na závěr ještě jedno takové odlehčení. Málokdo asi ví, že vy, Michal Kasal a Petr Benda, kteří se také pohybují v regionální politice, jste na základní škole chodili do stejné třídy. Skoro to vypadá, jako by na vás ta škola měla v tomto směru nějaký vliv.

Možná je to tím, že jsme všichni tři absolventy třídy s rozšířenou výukou matematiky na ZŠ Buzulucká v Teplicích. U vybraných žáků s výbornými studijními předpoklady je možné očekávat, že budou mít v dospělosti jisté ambice. Bez nich asi nelze do politiky vstoupit. (vk)

Převzato z lednového vydání měsíčníku REGIO, který vychází 26 let a od začátku roku 2015 v něm najdete vždy zajímavý článek s regionální tématikou. Celé vydání je k dispozici také v elektronické podobě, klikněte zde. (red)

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
Šmoulové míří do Fontány
25.05'18
Šmoulové míří do Fontány (1849x)
Festival zahájen a bomba hned na úvod
25.05'18
Festival zahájen a bomba hned na úvod (898x)
Fashion week 2018 opět v Teplicích
1.06'18
Fashion week 2018 opět v Teplicích (536x)
Regio 6/18
8.06'18
Regio 6/18 (487x)
7. Hájské slavnosti
31.05'18
7. Hájské slavnosti (478x)

ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
19
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
8
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
108

Celkem odpovídalo: 135

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: