ZPRÁVY Z TEPLICKA

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pátek, 20. září'19, svátek má Oleg.

Napsali jste nám: Den s experimentální fyzikou

Napsali jste nám: Den s experimentální fyzikou 15.4. 11 05:46 Dne 11. 4. jsme se zúčastnili akce pořádané Fyzikálním korespondenčním seminářem (FYKOSem) nazvané Den s experimentální fyzikou. Účastníky byli především řešitelé FYKOSu, nicméně byli sem pozvaní i ostatní zájemci o fyziku.

Celý program začínal kolem osmé hodiny v budově Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Po krátkém úvodu jsme si vyslechli velice zajímavou přednášku o problematice zkoumání vzdáleného vesmíru a temné hmotě. Poté jsme byli rozděleni do několika skupin a začala samotná prohlídka. Prohlédli jsme si několik pracovišť a na každém z nich nám bylo odborně popsáno, co a jak se tam zkoumá. Nejvíce nás asi zaujal způsob výroby ultračistých kovů a metoda Ramanovy spektroskopie.

Již odpoledne, po přesunu do městské části Libeň, jsme měli možnost si prohlédnout dvě velká vědecká pracoviště a to TOKAMAK Compass a Laserový systém Asterix. Oba tyto typy přístrojů (ač pracují na úplně jiných principech) by mohli v budoucnu vést ke zvládnutí řízené termojaderné fúze.

Celý den, i přesto, že byl dosti vyčerpávající, se nám velice líbil, dozvěděli jsme se mnoho zajímavých a překvapujících informací a dostali jsme se na místa, kam se normální člověk jen tak nedostane. Podobné akce můžeme jen doporučit. Více informací na stránkách FYKOSu zde.

Ondřej Libánský, Karel Mařík, Daniel Vlček (Gymnázium Teplice - 6.B)

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku . Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google

ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
57
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
400

Celkem odpovídalo: 501

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: