ZPRÁVY Z TEPLICKA

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Sobota, 23. února'19, svátek má Svatopluk.

NÁVRAT JANA KOBLASY VE VELKÉM STYLU

NÁVRAT JANA KOBLASY VE VELKÉM STYLU 5.10. 18 07:25 Grandiózním způsobem se Galerii Zahradní dům Teplice podařilo uzavřít sezonu roku 2018: téměř tři stovky návštěvníků přišly v podvečer 3. října složit hold jednomu z našich nejuznávanějších exilových umělců, Janu Koblasovi (5. října 1932, Tábor – 3. října 2017 Hamburk), který svá léta dospívání prožil v Teplicích.

Světově proslulý český sochař, malíř a grafik byl rovněž uznávaným scénografem, autorem mnoha filozofických esejů a vysokoškolským pedagogem. K Teplicím měl velmi blízko. V roce 1945 se sem jako mladík s rodiči přestěhoval, v roce 1952 maturoval na zdejším gymnáziu a zde vytvořil své první často zmiňované dílo – sochu Nuda. Počátkem 60. let 20. století byl Jan Koblasa nepřehlédnutelnou součástí silné teplické umělecké „bohémy“ a v intencích tehdejšího Československa se stal jednou z vůdčích osobností výtvarných umělců své generace. V Teplicích dosud žije část rodiny jeho bratra Jaroslava, známého psychologa, a několik Janových přátel, kteří by si jistě vzpomněli na kulturní událost roku 1963, společnou výstavu Jana Koblasy a Mikuláše Medka v jízdárně teplického zámku. Představili na ní kolem šedesáti svých děl a Koblasa sám v jednom z rozhovorů zavzpomínal: „Vernisáž byla slavná a náročná – přijel kdekdo z Prahy a z Čech a Moravy, proslovu se ujal Šmejkal a byla zahrána Komorousova skladba Piccolomini a zarecitována Heißenbüttelova báseň O honění honěného. ….tisk byl jedině partajní, jiný neexistoval – spletli si tehdy tašismus s fašismem, takže nás nařkli z vyznavačství koncentráku a krvelačnosti, ale žádné následky ani extra výslechy nenastaly – dodnes nevím, jak k tomu mohlo dojít – rok nato byla má výstava v Mladé Boleslavi těsně před zahájením zakázána….“ (Zdroj: PhDr. Ilona Víchová – úvodní slovo k vernisáži).Škoda, že respektovaný umělec se již nemohl osobně potěšit z přízně svých obdivovatelů. Výstava „JAN KOBLASA – NÁVRAT“ byla totiž původně plánovaná na podzim loňského roku a jejího zahájení se autor nedožil. Díky velkému osobnímu nasazení PhDr. Radky Růžičkové se ji však podařilo zrealizovat letos a působivou instalaci, jejímž kurátorem je Petr Lada, si milovníci výtvarného umění mohou prohlédnout do 18. listopadu. „Návrat“ je koncipován na výběru Koblasových děl ze sbírkového fondu Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích, Muzea Kampa v Praze, Regionálního muzea v Teplicích a ze zápůjček soukromých sběratelů. Jedná se však o pouhý fragment Koblasova díla.


Jan Koblasa je absolventem Akademie výtvarných umění, kde v 90. letech krátce učil. Už za studií se aktivně účastnil veřejného života (r.1954 Malmuzherciáda v duchu neodadaistických recesí, zakládající člen Klubu (od r. 1957 Šmidrové), jehož dalšími členy byli například výtvarníci Bedřich Dlouhý, Karel Nepraš a Jaroslav Vožniak. Jako vůdčí osobnost své generace Koblasa v r. 1960 organizoval neoficiální výstavy Konfrontace I. a II. V r. 2002 mu prezident Václav Havel udělil medaili Za zásluhy. V r. 2012 měl u příležitosti svých 80. narozenin velkou retrospektivu v Jízdárně Pražského hradu. V r. 2013 byla Koblasova socha Vzkříšení instalována u příležitosti výročí 17. listopadu v katedrále sv. Víta na Hradčanech. V Koblasově tvorbě jsou časté romantické, existenciální, mytické, intimní a náboženské motivy. Z materiálů používá od dřeva přes kameninu, kámen a železo až po umělou hmotu.
Eva Pecková Stieberová

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY
Pohádkový maškarní karneval
22.2'19
Pohádkový maškarní karneval (235x)
Dýchánek pro seniory v Oseku
22.2'19
Dýchánek pro seniory v Oseku (260x)
Štěstí muška jenom zlatá?
22.2'19
Štěstí muška jenom zlatá? (290x)
Derniéra výstavy
21.2'19
Derniéra výstavy (250x)
Zimák v Teplicích
20.2'19
Zimák v Teplicích (506x)
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
Lázeňská sezóna 2019
5.02'19
Lázeňská sezóna 2019 (1235x)
Tepličtí podnikatelé spojili síly
24.01'19
Tepličtí podnikatelé spojili síly (1053x)
Saunové ceremoniály
14.02'19
Saunové ceremoniály (841x)
BAMBULE otevírá v Olympii
31.01'19
BAMBULE otevírá v Olympii (826x)
Dobročinný bazar v Oseku
24.01'19
Dobročinný bazar v Oseku (744x)

ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
48
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
35
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
301

Celkem odpovídalo: 384

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: