ZPRÁVY Z TEPLICKA

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Sobota, 23. března'19, svátek má Ivona.

Pohlazení bez doteku splnilo svůj cíl

Pohlazení bez doteku splnilo svůj cíl 24.4. 13 06:58 Pohlazení bez doteku je název projektu, jehož myšlenkou a cílem byla podpora, porozumění a osvěta autismu. Od samého zahájení projektu v loňském září se o toto snažila dvě spolupracující občanská sdružení Brixiho komorní soubor Teplice (BKST) a Asociace pomáhající lidem s autismem Severní Čechy (APLA SČ).

Projekt byl rozdělen do tří akcí. První akcí byl koncert pořádaný BKST při příležitosti Světového dne autismu, který se konal 6. dubna 2013 v kostele sv. Jakuba Většího v Mnichově Hradišti. Stěžejní akce se pak odehrávaly v Teplicích v Zahradním domě a v kostele sv. Jana Křtitele.

V úterý 16. dubna se v Zahradním domě v Teplicích konal seminář na téma Poruchy autistického spektra se zaměřením na Aspergerův syndrom (AS). Akci pořádala Asociace pomáhající lidem s autismem Severní Čechy (APLA SČ) za finanční podpory ERA Poštovní spořitelna a za účasti ředitele ČŠI Ústí nad Labem, pana PaedDr. Josefa Sušanky.

Dětí, kterým byl diagnostikován AS, díky osvětě a přesnější diagnostice přibývá, a proto není divu, že sál s kapacitou 150 osob byl plný. K radosti pořadatelů přišli nejen rodiče dětí s AS, ale také lékaři, psychologové, zástupci pedagogicko-psychologických poraden a učitelé mateřských, základních škol i středních škol, kde se o integraci žáků s AS snaží.

Host básník Pavel Hlušička, uměleckým jménem Mnoháček Zgublačenko, který trpí Aspergerovým syndromem a pořádá mnoho aktivit na podporu osvěty autismu, se představil sám a přispěl do diskuze svým pohledem a zkušenostmi.

Lektorka semináře Mgr. Veronika Šporclová z APLA Praha se během dvou hodin snažila poodhalit svět člověka s AS a naučit posluchače podívat se na svět a myslet jako člověk s AS. Vysvětlila základní poznatky o autismu, vyvrátila mýty a vše doložila příklady ze své praxe. Nakonec nechala prostor na dotazy a diskuzi.

Pro děti s AS je velice důležitá spolupráce a komunikace mezi rodiči, učiteli, lékaři a všemi dalšími lidmi, kteří s dítětem přijdou do styku. "Věříme, že tato akce posunula všechny zúčastněné o krok blíže k vysněnému cíli a děkujeme všem účastníkům semináře, že dětem s AS věnovali jedno jarní slunečné odpoledne," dodává pořadatelka Lenka Doubková.

Vyvrcholením celého projektu pak byl Charitativní koncert na podporu a porozumění autismu Brixiho komorního souboru Teplice, který se konal, jak jinak než 16. dubna 2013 v kostele sv. Jana Křtitele. Posluchače koncertu přivítala moderátorka Eva Stiebrová, na kterou pak navázal duchovním slovem P. Benno Beneš z Římskokatolické farnosti Teplice. Byl to povznášející úvod, který nepochybně přispěl k lepšímu vnímání následné duchovní hudby.

Při koncertu zazněly skladby F. Biebla Ave Maria, D. Buxtehude Cantate Domino, J. Grubera Requiem in g a W. A. Mozarta Missa C dur Orgelsolomesse. Koncert řídil umělecký vedoucí souboru, sbormistr a dirigent Marek Müller. Stejně jako v Mnichově Hradišti, i v Teplicích přijali posluchači procítěně provedená díla s velikým zájmem a pochopením. Snad i s dobrým pocitem, že pomoc potřebným spojili s krásným kulturním prožitkem.

Zpestřením celého koncertu bylo účinkování dvou chlapců z APLA SČ. Prvním účinkujícím byl student primy Gymnázia J. A. Komenského Dubí Michal Doubek, jehož autorské čtení úryvku z první kapitoly Rajsie vtáhlo posluchače do říše fantazie, plné zvláštních tvorů. Druhý z chlapců byl žák 4. třídy Základní školy, Máchovo náměstí v Děčíně, Danek Rychnovský, který výborně zahrál krátké skladby B. Smetany, C. Rollin a autorskou skladbu, kterou si pro tento koncert připravil. Oba chlapci byli zaslouženě odměněni velkým potleskem posluchačů.

Další zajímavostí koncertu byly samotné tištěné programy, které, vedle informací o skladatelích, byly ve spolupráci s APLA Severní Čechy doplněny zajímavými kresbami autistických dětí. Bohužel, ne všechny kresby se do programů vešly.

Návštěvníky koncertu zaujala i nezvyklá výzdoba, vysvětlená v programech. Tedy hořící modré svíce na modře dekorovaném stolku se stuhou se znakem Teplic umístěného uprostřed kostela. "Modrým světlem – barvou komunikace, která patří k velkým problémům autistů - ale zejména krásnou hudbou jsme oběma koncerty chtěli vyjádřit, že nám zdravotní postižení dětí není lhostejné. Věříme a víme, že Vás, kteří jste byli připraveni naslouchat harmonickému souznění pěveckých hlasů a hudebních nástrojů, dětské trápení ani trápení rodičů těchto dětí také nenechává chladnými. Nechali jsme se proto unášet hudbou. Hudbou, stvořenou mistry, kteří nás jejím prostřednictvím umí posunout blíž k poznání, že nejen harmonie hudební, ale zejména harmonie společenská, mezilidská, tedy láska, je to nejcennější, co nás v životě může potkat. Snažme se i nadále o toto životní směřování a pomáhejme, můžeme-li pomáhat," dodává Lenka Doubková.

Koncerty by se nikdy nemohly uskutečnit bez finanční podpory, proto Brixiho komorní soubor Teplice děkuje Statutárnímu městu Teplice, AGC Flat Glass CZECH, a.s., Knaufu Insulation, spol. s r.o., Fondu KS Kolbenschmidt CZ administrovaného Ústeckou komunitní nadací a Tomáši Hadvigovi. Další poděkování pak míří k firmě ALWAC, a.s., která souboru poskytla věcné dary a Římskokatolické farnosti Teplice, která poskytuje BKST zázemí již 41. rokem. Samozřejmě nejde opomenout Dům Kultury Teplice, kde pěvecký sbor souboru zkouší každé pondělí večer na připravovaná koncertní vystupování.

Sponzory Charitativního koncertu se stali také účinkující profesionální instrumentalisté, převážně členové Severočeské filharmonie Teplice, i ti ostatní, neboť všichni hráli bez nároku na honorář. V neposlední řadě je zapotřebí poděkovat také všem lidem, kteří přispěli nezištnou pomocí nebo radou, během realizace celého projektu a vám všem čtenářům-posluchačům, kteří neváhali a přišli soubor podpořit.

"Na samém závěru bychom vás chtěli informovat, že výtěžek ze vstupného Charitativního koncertu na podporu a porozumění autismu činí 12 798,- Kč, které budou předány paní Haně Kolenaté, předsedkyni APLA SČ na nejbližší zkoušce Brixiho komorního souboru Teplice v Domě kultury," uzavírá úspěšnou akci Lenka Doubková. (red)

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku. Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google

ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
50
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
40
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
318

Celkem odpovídalo: 408

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: