ZPRÁVY Z TEPLICKA

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Sobota, 19. října'19, svátek má Michaela.

Poslední růže od Casanovy pokvete na zámku Duchcov

Poslední růže od Casanovy pokvete na zámku Duchcov 10.10. 13 06:25 Katedra zpěvu a operní režie HAMU uvede tuto sobotu 12. října ve spolupráci se správou Státního zámku Duchcov ve Valdštejnském sále zámku hudební romantickou komedii „Poslední růže od Casanovy“ v režii Michala Lieberzeita. Během představení zazní díla Casanovových současníků Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena.

Děj se odehrává v roce 1798 na zámku v Duchcově. Na zámek přijíždí mladý hraběcí pár, Valerie a František Adam z Valdštejna. Valerie se chystá na zámku oslavit své dvacáté narozeniny. Nedlouho po svém příjezdu je však konfrontována se stárnoucím Casanovou, který zastává starý pořádek a hlásá, že pouze vybraným chováním a dvorností lze uspět u jakékoliv ženy a probudit v ní lásku. Valerie, která je typickou zástupkyní „nové doby“ s ním kategoricky nesouhlasí a prosazuje střídmost v projevech náklonosti a dvornosti. Tato výměna názorů se stává impulzem pro pozdější sázky. Valerie se vsadí se svým manželem, že bude povolná k tomu, aby jí Casanova sváděl a pak se mu i s manželem vysmějí. Casanova se zas vsadí se starým hrabětem Valdštejnem o to, že Valerii dokáže svou pravdu a že Valerie veřejně zavrhne názory, které tak vehementně bránila. Tak se rozhoří nejpodivnější hra, která končí poznáním a osvícením obou hlavních aktérů.

„Výběr tématu divadelního představení byl od prvního momentu spjat s myšlenkou, co je v životě nejdůležitější. Každý by odpověděl nejspíš zdraví, nebo láska. Já jsem se však zamyslel hlouběji nad otázkou, co bylo nejdůležitější v životě velkého svůdce žen Casanovy. Našel v životě opravdovou lásku, nebo bylo vše pouhým velkým dobrodružstvím bez hlubšího pochopení života? (…) Snažil jsem se prohloubit povaho-popis samotného Casanovy a najít klíč jeho vztahu k lidem a k ženám“, uvedl k představení režisér hry Michal Lieberzeit.

„Těší nás zájem mladé tvůrčí generace o osobnost Casanovy, která je v celé svojí složitosti věrným otiskem své doby, pro svět umění nevyčerpatelnou inspirací a zároveň objektem pro různé filozofické náhledy. Správa zámku Duchcov podporuje projekty, které se prostřednictvím umělecké licence snaží přiblížit historické reálie, v tomto případě prostředky hudebně-dramatického žánru. Ten se na zámku pěstoval již v minulosti díky zájmu původních majitelů z rodu Valdštejnů a pro hru s námětem života Casanovy je Valdštejnský sál prostorem přímo autentickým“, uzavírá kastelán zámku Marian Hochel.

V rolích Giacoma Casanovy, hraběnky Valerie, hraběte Josefa Karla a Adama Františka z Valdštejna, Markétky, Vinceka, paní Maternové, doktora O´Reillyho, Maestra Calda, Alegorie mužství a ženství a dalších postav se představí studenti Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze, která je spolupořadatelem akce.

Michal Lieberzeit (1984) studoval v letech 2003–2009 zpěv na plzeňské konzervatoři, v letech 2009–2011 u Národního umělce Václava Zítka, dlouholetého sólisty Národního divadla a držitele ceny Thálie a Grammy. V Payerbachu (Rakousko) se zúčastnil studijních konzultací s předním světovým barytonem, členem Metropolitní opery v New Yorku, Vladimírem Černovem. Od roku 2009 studuje na HAMU v Praze ve třídě Martina Otavy obor operní režie. Již při studiu na konzervatoři vystupoval na koncertech v ĆR i zahraničí, v roce 2008 byl přijat jako hostující sólista v Divadle J. K. Tyla v Plzni. Spolupracuje s Českým rozhlasem a Národním divadlem Praha, v roce 2008 absolvoval se souborem Komorní opery Praha měsíční turné po Japonsku. Věnuje se také koncertní činnosti a pořádá kulturní akce v ĆR i v zahraničí (Itálie, Švýcarsko, Rakousko atd.). V roce 2011 uvedl ve spolupráci s akademickým malířem Adolfem Bornem a dirigentem Janem Bubákem nové nastudování opery V studni od skladatele V. Blodka.

Představení „Poslední růže od Casanovy“ se uskuteční v sobotu 12. října 2013 od 16 hodin ve Valdštejnském sále. Jednotné vstupné činí 130 Kč, rezervace je možná na telefonním čísle 417 835 301. Rezervované vstupenky je nutné vyzvednout nejpozději 1 hodinu před začátkem akce. (red)

Zpravodajství Teplicka z iTeplice.cz nyní naleznete i na Facebooku. Staňte se našimi fanoušky a buďte každý den v obraze o tom, co se na Teplicku děje. Více informací a přihlášení zde.

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google

ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
59
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
410

Celkem odpovídalo: 513

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: