ZPRÁVY Z TEPLICKA

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Neděle, 18. března'18, svátek má Eduard.

Proměny teplické hvězdárny

Proměny teplické hvězdárny 5.10. 17 07:54 Po celý říjen se můžete přijít do NC Fontána Teplice podívat na ojedinělou výstavu o proměnách teplické hvězdárny. Součástí výstavy bude několik desítek fotografií, které proměny mapují, chybět nebudou ani dalekohledy a další unikátní předměty. Na své si přijdou i milovníci raket, kteří uvidí výstava modelů s Raketomodelářského klubu z Krupky, který přiváží modely raket, některé z nich dosahují i výšky dvou metrů. Výstava „Proměny teplické hvězdárny“ Vám na 16 panelích představí v mnoha případech zcela exkluzivní fotografie. Návštěvníci uvidí Písešný vrch z období prvohor a druhohor, chybět nebudou historické pohlednice, které ukáží hvězdárnu a později postavené planetárium z různých období existence těchto zařízení. Nechybí ani fotografie skalního jezírka, které bylo ještě v 70. letech minulého století využíváno jako přírodní koupaliště.

Velká část výstavy bude věnována samotnému budování hvězdárny. Málokdo si dnes již pamatuje, že výstavba hvězdárny probíhala v rámci tzv. akce Z. Nemohou chybět také fotografie, které mapují dopravu kopule na hvězdárnu z teplických strojíren Tesas. „Kvůli obtížnosti dopravy ji bylo nutno rozdělit na dvě poloviny, což mělo řadu let poté neblahý vliv na její funkčnost,“ říká ředitel teplické hvězdárny Zdeněk Moravec. Výstava se bude věnovat jak původnímu, tak i současnému vybavení. „Zapomenout ale nemůžeme ani na mostecké planetariuzm a a samozřejmě naše teplické. Planetárium bylo v Teplicích otevřeno v roce 1995. Nachází se v sousedství školy v Koperníkově ulici a pomocí přístroje ZKP-2 a doprovodných technologií seznamuje návštěvníky s aktuálním děním na obloze a s novými poznatky z astronomie. Přednášky v planetáriu vhodně doplňují školní výuku na základních i středních školách,“ dodává Moravec. Na vše se přijďte sami podívat, co vše zajímavého se ve hvězdárně stalo a také se dozvíte vše o aktuálních proměnách teplické hvězdárny. V roce 2018 se návštěvníci dočkají zcela nových prostor. V červenci 2017 byla díky podpoře zřizovatele, kterým je Ústecký kraj, zahájena největší přestavba hvězdárny za dobu její existence. Byla odstraněna celá hlavní budova spojující obě kopule. Rovněž ochozy kopulí projdou zásadní přestavbou. Výrazně se zvětší půdorys a celkový objem budovy, silueta nové hvězdárny však zůstane podobná své předchůdkyni, neboť obě kopule budou zachovány a budou stále hvězdárně dominovat.
Součástí výstavu bude i expozice Raketomodelářského ddílu Krupka. „V našem klubu se po celá léta pracuje s mládeží. Mezi první žáky pod vedením Rudolfa Zycha a Josefa Jireše patřili dnešní reprezentanti ČR v raketovém modelářství – Zdeněk Kolář, Bedřich Pavka a Pavel Broný. Během čtyřicetipěti let získali žáci a dospělí nesčetně titulů okresních a krajských přeborníků, vybojovali tituly Mistrů ČSR, ČSSR, ČSFR, ale největších úspěchů dosahují od vzniku samostatné České republiky. V našem klubu máme nyní držitele titulů Mistr ČR, absolutní mistr ČR, ale i Mistry Evropy a světa v raketovém modelářství v seniorech i v juniorech,“ říká za krupské raketomodeláře Bedřich Pavka.

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google








NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY
Odlov divokých prasat
16.3'18
Odlov divokých prasat (113x)
Košťany čeká deratizace
16.3'18
Košťany čeká deratizace (105x)
Ukliďme svět. Ukliďme Česko 2018
15.3'18
Ukliďme svět. Ukliďme Česko 2018 (353x)
Komentovaná prohlídka
14.3'18
Komentovaná prohlídka (259x)
Káva s koučem
14.3'18
Káva s koučem (262x)

ANKETA: Jak tipujete Vy? Rozhodne se teplický primátor Jaroslav Kubera kandidovat na prezidenta České republiky?

Ano
107
Ne
150

Celkem odpovídalo: 257

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: