ZPRÁVY Z TEPLICKA

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Čtvrtek, 22. března'18, svátek má Leona.

Rozhovor: Atletická legenda z Předlic vzpomíná na slavnou éru českého sportu

Rozhovor: Atletická legenda z Předlic vzpomíná na slavnou éru českého sportu 21.4. 17 08:16 V nenápadném domku v ústecké části Předlice žije slavná postava české atletiky. Dnes pětaosmdesátiletá Bedřiška Kulhavá byla v běhu na 800 metrů neporazitelná. Pamatuje slavnou dekádu Emila Zátopka. Tohoto fenomenálního běžce dokonce osobně znala a jezdila s ním na závody. Ponořme se spolu s ní do vzpomínek plných tvrdé dřiny, cestování i euforie z vítězství.

Máte za sebou mnoho sportovních úspěchů, jste osmadvaceti násobnou mistryní Československa. Je nějaký závod, na který vzpomínáte nejraději?

Ráda vzpomínám na mistrovství Evropy v lehké atletice, které se konalo v Bernu v roce 1954. V rozběhu na 800 metrů jsem tehdy vybojovala postup do finále. Často si také vzpomenu na prohraný závod v přespolním běhu na mistrovství republiky, které se konalo ve Znojmě v roce 1951. Už jsem se viděla v cíli, ale nakonec jsem o dlaň prohrála. Od té doby je pro mě cíl až 20 metrů za cílem. Někdy mi to kolegové připomenou a se smíchem říkají: „běžela jak laň a prohrála o dlaň“.

Ve zlaté éře české atletiky jste se přátelila i s Emilem Zátopkem…

Za mé sportovní kariéry, do které patří i letní olympijské hry v Říme v roce 1960, jsem se setkávala s řadou fenomenálních běžců z celého světa. Velmi ráda vzpomínám na závody právě s Emilem Zátopkem, to byl ohromný člověk. Občas se v letadle stalo, že let nebyl zrovna klidný, a abychom se trochu odreagovali, Emil začal zpívat slovácké písničky a my se přidali.

Jste ještě s někým z té slavné éry v kontaktu?

Ještě dnes po více jak 57 letech jsem v kontaktu se svoji největší Německou soupeřkou, a hlavně kamarádkou Věrou Kummerfeldt, která bydlí v Hannoveru. Každý rok k nám i s manželem jezdí na návštěvu a vždy si rádi zavzpomínáme. Jednou do roka pak máme v Praze setkání olympioniků, na to se vždy moc těším. Pokaždé se nás tam sejde několik dříve narozených atletů, se kterými jsem závodila a hodně toho prožila. Zejména s Danou Zátopkovou jsme dobré kamarádky.

Čeho jste ve svém sportovním životě dosáhla. A jaký byl váš trénink?

Na svém kontě mám 28 titulů mistra republiky. Československo jsem reprezentovala 12 let a to od roku 1950 do roku 1961. Za tu dobu jsem měla 63 mezistátních závodů. Vůbec nejvíc si cením startu na letních olympijských hrách v Říme v roce 1960. Co se týče tréninku, v padesátých letech byly podmínky úplně odlišné od těch dnešních. Mohla jsem jej absolvovat až po pracovní době. Běhat jsem chodila na malé škvárové hřiště v Předlicích, které jsme si sami vybudovali. Trénoval mě učitel Jiří Hynek a ten se mi skutečně věnoval každý den. Právě jeho zásluhou jsem se dostala až do reprezentačního družstva.

Takže vás vlastně nikdo pořádně nepodporoval a všechno bylo na vás…

Ano, s dnešní dobou se to opravdu nedá srovnávat.

Jaké bylo vaše běžecké vybavení?

Vše co jsem k tréninku potřebovala, jsem si kupovala sama. Na mezinárodní závody jsme sice nějaké věci nafasovali, ale hned po návratu domů jsme vše museli odevzdat.

Slyšel jsem, že jste ale právě v Římě nějaké adidasky nakonec získala…

Své první lepší běžecké tretry jsem vyfasovala v roce 1960 na olympiádě. Firma Adidas tam měla pro všechny sportovce svůj stánek. Bohužel naše vedení mělo zakázáno ke stánku vůbec chodit. Já jsem se však nezalekla a šla jsem se tam zeptat, zda bych mohla dostat jedny tretry. Hned se mi dostala kladná odpověď a servisman mě zavedl k plným regálům a řekl, ať si nějaké vyberu. Ochotně mi ještě tretry dal do tašky a popřál hodně sportovních úspěchů. S těmito botami jsem ještě dlouho běhala přespolní běhy. Naposledy jsem je měla na nohou na Seniorské míli v roce 2005.

Tréninky, práce, cestování. Tam asi nebylo moc prostoru pro rodinu…

Nebylo to jednoduché. Když jsme s manželem jezdili na závody, obě děti jsem doma mamince na hlídání nechat nemohla, protože byly dost živé. Doma zůstal syn a dcera Jana začala jezdit s námi. Ta nakonec u sportu zůstala. Vybrala si dnes už populární biatlon. Byla členkou reprezentačního družstva a zúčastnila se i olympijských her v Albertville a Lillehammeru. V roce 1993 v bulharském Borovci, se stala mistryní světa ve štafetách. Vnučka Nikola dělá judo a i ona je mistryně republiky. Vnuk se pak věnuje badmintonu. Jsme zkrátka taková sportovní rodina.

Máte někde své poháry vystavené?

Dříve jsem je měla vystavené v podkrovní místnosti, ale pak jsme udělali menší přestavbu a tak poháry a medaile putovaly do skříně, kde se na ně alespoň nepráší. Něco málo je v obýváku v sekretáři.

Pořád překypujete energií a elánem, jak to děláte?

Nesmíte se přestat hýbat, to je nejhorší. I v zimě si musíte najít čas a jít si třeba zaplavat nebo jít na procházku. Teď už se těším na jaro, máme velkou zahradu a tak si vše pěstujeme sami a tam mám pohybu až dost.

Celý život žijete v ústecké části Předlice, nikdy jste neuvažovali o stěhování třeba do Prahy?

Ne to mě vůbec nenapadlo a stěhování nepřicházelo v úvahu.

Jaké jsou vlastně vaše koníčky?

Zahrada, výlety a sport, ale ten už bohužel jen v televizi.

Co Ústecký půlmaraton, běhá tam někdo z rodiny, chodíte se na něj podívat?

Ano, vnučka tam běhá každý rok za školu a vnuk už také dvakrát běžel, jednou s dcerou Janou a loni s taťkou. My s manželem už jsme tam jen jako věrní diváci.

Tím jste hodně známá … Chodíte ještě 5. prosince dělat čerta?

Samozřejmě a moc ráda, protože to děláme pro děti. Bohužel loni jsem tuto aktivitu musela vynechat. Byla jsem na operaci s kolenem a tak mě zastoupila vnučka Nikola a jak mi říkal manžel, vedla si dobře.

Jak slavíte Velikonoce, dodržujte nějaké zvyky?

Manžel si vždy uplete pomlázku sám a také jí hned na mě vyzkouší. Pak k nám přijedou vnoučata a tak jim pár sladkostí po zahradě schováme, aby si je našla. Ale jinak se u nás nic nedodržuje.

Největší sportovní úspěchy

28 titulů mistryně republiky na tratích 400 metrů, 800 metrů a v přespolním běhu. V běhu na 800 metrů neměla v Československu od roku 1951 do roku 1961 přemožitelku. Účast na XVII. letní olympijských hrách v Římě (1960).

Foto: archiv Bedřišky Kulhavé

Článek je převzatý z dubnového vydání měsíčníku REGIO, ten najdete i v elektronické podobě, klikněte zde. (red)

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY
Turistické informační centrum v TP zavřené
22.3'18
Turistické informační centrum v TP zavřené (9x)
Malá velikonoční dílna
22.3'18
Malá velikonoční dílna (27x)
Stezka odvahy
21.3'18
Stezka odvahy (103x)
Teplice za 1. republiky
21.3'18
Teplice za 1. republiky (75x)
Proč Velikonoce
20.3'18
Proč Velikonoce (125x)

ANKETA: Jak tipujete Vy? Rozhodne se teplický primátor Jaroslav Kubera kandidovat na prezidenta České republiky?

Ano
108
Ne
151

Celkem odpovídalo: 259

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: