ZPRÁVY Z TEPLICKA

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 16. července'18, svátek má Luboš.

Skákání nad Osekem

Skákání nad Osekem 21.9. 17 08:26 Jsme u nového zrodu skokanských můstků na Krásné vyhlídce v Oseku. Přesto, že toto místo bývalo známé nejen po celém kraji, dnes už málo lidí ví, že vůbec je. Možná se tento stav brzy změní. Lyžařský spolek Osek totiž nespí na vavřínech v jeho obnově a pracuje na vrácení života, především sportu zpět do areálu pod hradem Rýzmburk. Vzali jsme si tedy na „paškál“ Jiřího Černého ml., který nám pověděl více.

Jak jsi se vůbec dostal k tomuto sportu?

Dostal jsem se k němu díky otci, který mě od malička nejen učil, ale i trpělivě trénoval.
Jeho píle a můj zájem nakonec zapříčinil, že jsme v Oseku trénovali od mých 6 let do 13let a pak jsem byl v Dukle Liberec.

Dosáhl jsi pěkných výsledků a byly právě ony motivací proč pokračovat?

V žácích jsem byl několikrát mistr republiky, nu koho by tohle nemotivovalo. Navíc mě opravdu tento sport vzal a nebylo to jen o přání táty.
Začátky byly jako u každého těžké, pár úrazů mě také neminulo, ale asi nejhorší byl strach, když se poprvé postavíte před můstek. Jakmile to však překonáte a máte vedle sebe někoho kdo vás naučí zžít se s tím a vychytat maličkosti, ze strachu se stane drajv a nadšení. V době kdy jsem byl v Oseku nás bylo hodně (oproti dnešku) přesně 15 žáků.


V době rozkvětu byl klub velmi známý, pamatuješ si nějaké obecenstvo či velká jména závodníků?

Ano, závodili u nás budoucí reprezentanti jako je Pavel Ploc. Táta dokonce trénoval i bratry Střihavků z nichž jeden je dnes známý zpěvák. Sport byl vyhledáván a tak návštěvnost byla obrovská.


Proč si myslíš, že tento sport na Krásné vyhlídce upadl na nějaký čas v zapomnění?

Těžko říct. Já odšel do Liberce. Ostatní postupně skákání opustili a noví nepřicházeli.

Jak vůbec začalo součesné nové vzkříšní Krásné vyhlídky a zřejmě i Lyžařského klubu Osek?

Vše začalo díky mému prvnímu synovi Jiříkovi. Chodívál jsem s ním na sjezdovku už od jeho dětství a samozřejmě jsem ho učil lyžovat a později i skákat. Stav můstků byl úděsný a tak nejen kvůli bezpečnosti, ale i kvalitnímu tréninku jsme začali vylepšovat co se dalo. Samozřejmě vlastními silami, využíváme příspěvků města a snažíme se nadále shánět i sponzory. Protože vše je nákladné. Ale díky píli a zájmu se dnes můžeme pochlubit funčkními skokánky s umělým povrchem a osvětlením.


Sám také trénuješ?

Ano, amatérsky vedle svého povolání, ale dělám to rád a s nadšením. Dokud je pro koho. Bohužel svěřenců mám pouze pět, což je docela žalostné. Velmi rád bych přivítal další děti, které by takový sport vzal, ale zdá se že zájem se vytrácí jak u nich tak u jejích rodičů. Což je dozajista velká škoda.

Co by jsi o nich řekl ve smyslu příprav či svědomitosti a jak jsou na tom s úspěchy, už mají i nějaké umístění?

Tady se chlubit mohu a musím říci, že mají ty nejlepší výsledky a umístění po celé republice, ale i v zahraničí. Což je sama o sobě odpověď i na jejich přípravu a zájem celkově.

Jan Černý 6 let několikrát 1 místo na závodech v Německu 5. místo celkové pořadí Beskydském turné v předžácích - velké mezinárodní zavody na Moravě, 4 dny 4 města 4 můstky.
Matěk Skoupý 8 let několikrat 1 místo na republikovyých závodech 3x 1 místo na velkých mezinárodních závodech v německém Kottmaru. Taktéž 1. a 4. místo v celkovém pořadí Beskydského turné. A další a další.
Jiří Černý 9 let nespočet vítěžství a předních míst v republikových závodech. Mnoho prvních míst a dalších skvělých umístění i v německém Kottmaru. 3 x vítěz Beskydského turné. Druhé místo mistrovství ČR atd.
Petra Heřmanová 15 let 1. až 3. místa po celé republice, ale i v zahraničí. Dvě stříbrné medaile z mistrovství ČR 1x bronz mistrovství ČR v severské kombinaci.atd.
Simonka Dobiášová 5 let, zatím trénuje a získává zkušenosti.

Jsem na všechny velmi hrdý a pyšný. Opravdu jde vidět, že když se někdo pro něco zapálí, odměna za dřinu ho rozhodně nemine, že jsem toho součástí a snad i příčinou, mě velice těší!

Tento sport je možná trošku nebezpečný, ale zase určitě pěstuje odvahu, je možné že budete přijímat další děti a jaké by byly podmínky?

Neřekl bych že je nebezpečný, jiné sporty jsou daleko nebezpečnější. Navíc, když víte jak na to, jen brousíte maličkosti a určitě si to užíváte.
Co se týče náborů, jak jsem zmínil velmi rád bych přijal nové žáky. Pro zájemce mám i potřebné vybavení, což je myslím v dnešní době velká výhoda. Rodiče nemusejí nic kupovat a lámat si hlavu s tím, kde věci shánět a jak za ně zaplatit.

Zmínil si se, že v září 2017 chystáte závody, kde se možná ukáže i zmiňovaný Kamil Střihavka. Mohl bys nám o nich říci více a učinit tak pozvánku pro příznivce skoků na lyžích?

Samozřejmě moc rád. Závody budou u nás v Oseku na Krásné vyhlídce a to dne 30. září 2017 od 13 hodin s tím, že dopoledne budou tréninky. Je to celorepublikový závod předžáků a žactva. Půjde o skoky na třech můstcích a to na K6, K13 a K30H. Určitě to bude velká podívaná a třeba i inspirace pro budoucí skokany. Nejen příznivce tohoto sportu, rodiče i děti, samozřejmě všechny nadšence, bych chtěl srdečně pozvat i s celým oseckým lyžařským klubem. Budeme se těšit!

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY
Hedvábí
16.7'18
Hedvábí (24x)
Nový Albert v Olympii otevírá už ve středu
16.7'18
Nový Albert v Olympii otevírá už ve středu (48x)
Varhanní léto 2018
16.7'18
Varhanní léto 2018 (27x)
Maďarské Harkány přivítaly Arkadii
16.7'18
Maďarské Harkány přivítaly Arkadii (56x)
Jízda veteránů
13.7'18
Jízda veteránů (356x)

ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
20
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
11
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
142

Celkem odpovídalo: 173

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: