ZPRÁVY Z TEPLICKA

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Sobota, 23. února'19, svátek má Svatopluk.

TAK TEBE ZAŠKATULKUJU DO…

TAK TEBE ZAŠKATULKUJU DO…  3.12. 18 08:00 ak moc dáte na první dojem? Škatulkujete si v hlavě lidi ihned, jak se na ně jen podíváte dle výrazu obličeje, stylu oblékání, pohybů, vůně atd.?

Nebo jste milosrdní a dáte jim „nálepku“ (sympaťanda, blbec, fajn ženská, sluníčko, drsňák, slizoun, namachrovanej frajer, aj.) až po prohození prvních pár slov? Či vám tento proces neběží hlavou vůbec? Pokud ne, jste šťastní lidé.

Proč tomu tak je? Je naprosto logické, že náš mozek se nějakým způsobem musí „bránit“ obrovskému množství informací, které k němu každou sekundu míří. Mozek upravuje, slučuje, vylučuje, škatulkuje i naprosto ignoruje přijímané informace, aby se z toho sám (potažmo my) nezbláznil.
Důsledkem toho je právě náš rychlý úsudek, který většinou uděláme do cca 3 sekund od prvního kontaktu, např.: Co tenhle mi tu chce vyprávět. Vypadá, jako by do pěti neuměl počítat. Nemá doma žehličku? Vypadá, jako by právě vstal z postele. A jéje, blondýna… Nosí se jako h.... na lopatě. Co si s tímhle uťáplíkem/ hastrošem/ namyšlenou ženskou asi tak mám říct, atd.
Už jste někdy přemýšleli nad tím, jak nás to vlastně omezuje? Z kolika lidí, které jsme prakticky hned na začátku „vyselektovali“ či zařadili do boxu s nálepkou „blb“, „pipka“, se při možnosti bližšího seznámení vyklubaly fajn osoby?
Nejenže se připravíme o možnost hlubšího seznámení, ale hned k těmto lidem přistupujeme jinak. Vnímáme je skrze filtry daného boxu, očekáváme od nich např. jejich neschopnost, neznalost, povrchnost, povýšené jednání. A dle našeho očekávání s nimi i jednáme, smýšlíme o nich.

Chudáka druhého člověka odsoudíme (prakticky bez jakýchkoliv ověření a „důkazů“) do určité kategorie, uložíme do boxu a dáme mu nálepku. Náš mozek následně zaktivuje všechny informace, které má k danému boxu z dřívějších zkušeností uložené. Automaticky mu tedy přisoudíme všechny vlastnosti této kategorie, a to naprosto bez ohledu na to, zda je opravdu má či ne.
Mozek nám takto chce „pomoct“ a ušetřit čas zkoumáním, jestli tato blondýna v červené Fábii do té 8 metrové mezery zaparkuje nebo ne.
Člověka to vede k zamyšlení - v jakých krabičkách jsme asi my? Jak to ovlivňuje jednání, komunikaci, jakož i očekávání našeho okolí od nás samotných. Jak odlišně nás mohou ostatní vidět - jen na základě škatule, kam jsme byli při prvním kontaktu prakticky automaticky zařazeni? Nacházíme se ve správných mozkových boxech? Jak moc práce nám to dá, mozku druhé strany dokázat, že jsme třeba ve špatné škatulce a dostaneme k tomu vlastně vždycky od každého šanci? O co jsme díky tomu přišli?
Je od mozku sice hezké, že nám vše chce usnadnit a zpřehlednit, ale má to i řadu svých omezení. Mozek nám takto zabraňuje lépe poznat fajn lidi a vnímat je bez filtrů dané škatulky. My totiž před sebou nevidíme konkrétního „Pepu Nováka“, ale soupis vlastností, které mu na základě rychlé analýzy přisoudil náš mozek. SOUPIS VLASTNOSTÍ TYPICKÝCH PRO DANÝ BOX. Zrovna tak my jsme soupisem přiřazených vlastností pro druhé…

Více informací naleznete na stránkách.

další články k zamyšlení si můžete přečíst na facebooku.

Mg. Irena Houdková - VÁŠ CUKR I BIČ NA CESTĚ K CÍLI !

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY
Pohádkový maškarní karneval
22.2'19
Pohádkový maškarní karneval (239x)
Dýchánek pro seniory v Oseku
22.2'19
Dýchánek pro seniory v Oseku (263x)
Štěstí muška jenom zlatá?
22.2'19
Štěstí muška jenom zlatá? (296x)
Derniéra výstavy
21.2'19
Derniéra výstavy (251x)
Zimák v Teplicích
20.2'19
Zimák v Teplicích (508x)
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
Lázeňská sezóna 2019
5.02'19
Lázeňská sezóna 2019 (1235x)
Tepličtí podnikatelé spojili síly
24.01'19
Tepličtí podnikatelé spojili síly (1053x)
Saunové ceremoniály
14.02'19
Saunové ceremoniály (841x)
BAMBULE otevírá v Olympii
31.01'19
BAMBULE otevírá v Olympii (826x)
Dobročinný bazar v Oseku
24.01'19
Dobročinný bazar v Oseku (744x)

ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
48
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
35
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
301

Celkem odpovídalo: 384

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: