ZPRÁVY Z TEPLICKA

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 20. května'19, svátek má Zbyšek.

Tepličtí zacvičili na maratonu a podpořili nemocné

Tepličtí zacvičili na maratonu a podpořili nemocné 11.3. 19 10:04 Celkem 113 lidí z Teplic a okolí přišlo podpořit pacienty s roztroušenou sklerózou (RS). V sobotu 9. března se cvičením zapojili do osmého ročníku Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Z dobrovolných příspěvků vybrali přibližně 14 000 korun. Ty poputují na fyzioterapii a nákup rehabilitačních pomůcek pro nemocné.

V Teplicích letos lidé cvičili v sobotu 9. března od 9 do 13 hodin v tělocvičně ZŠ Buzulucká. Hlavním cílem MaRSu je motivovat nemocné k pravidelnému pohybu, jenž je velmi důležitou součástí léčebného režimu, protože zmírňuje příznaky nemoci. Organizátorem teplického maratonu je tradičně teplické MS centrum a Unie ROSKA Teplice, akci zastřešuje Nadační fond IMPULS, který se už téměř 20 let věnuje pomoci pacientům s RS.
„U lidí s RS, kteří pravidelně cvičí, pozorujeme zlepšení svalové síly a koordinace, snížení únavy, pacienti jsou ve větší psychické pohodě a celkově se jim zlepšuje kvalita života,“ vysvětluje fyzioterapeutka teplického MS Centra Andrea Mareschová, která cvičení na maratonu vedla, a doplňuje: „Účastníci akce se zapojili do kruhového tréninku, skupinových cvičení na podkladě jógy a vyzkoušeli si kreativní terapii.“
„Výtěžek z dobrovolného vstupného použijeme na nákup rehabilitačních pomůcek pro pacienty s RS, které zdravotní pojišťovny nehradí,“ dodává předseda Unie ROSKA Teplice Vladimír Frühauf.

Do letošního MaRSu se zapojilo 29 měst z celé republiky i zahraničí.

O roztroušené skleróze
Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. Na celém světě trpí RS 2,5 miliónu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epstein-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz.

O Nadačním fondu IMPULS
Nadační fond IMPULS (NFI) vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního Registru pacientů s RS (ReMuS), jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz.

O Unii ROSKA
Posláním Unie ROSKA je pomáhat lidem s roztroušenou sklerózou žít kvalitní, důstojný a plnohodnotný život. Unie ROSKA ve své činnosti navázala na spolky Roska, které v ČR vznikaly od roku 1983. Velice efektivní je svépomoc postižených, kterou realizuje 26 samostatných regionálních spolků Roska. Spolek má celorepublikovou působnost ve všech krajích ČR a má asi 1 600 členů.

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google

ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
350

Celkem odpovídalo: 445

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: