ZPRÁVY Z TEPLICKA

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 26. února'18, svátek má Dorota.

V Krupce budou stavět nové informační centrum, využijí peníze EU

V Krupce budou stavět nové informační centrum, využijí peníze EU 10.2. 16 07:35 Více než roční intenzivní příprava všech podkladů přeshraničního česko-německého projektu ArchaeoMontan 2018 se vyplatila. České i německé úřady spolu s orgány Evropské unie schválily kompletní projektovou žádost, která obsahuje nejenom záměry a dokumenty týkající se Krupky, ale také všech ostatních zúčastněných partnerů. Projekt ArchaeoMontan 2018, který mapuje středověkou historii krušnohorského dobývání nerostů na obou stranách hranice, tak může nabývat konkrétních rozměrů.

Je to velmi dobrá zpráva nejen pro všechny příznivce montánní archeologie a středověkého hornictví v Krušných horách, ale také pro všechny obyvatele Krupky. Projektová žádost totiž počítá s tím, že v krupské Husitské ulici na místě domu č. p. 82, která je dnes spíše zbořeništěm, vznikne Centrum středověkého hornictví Krušnohoří, které bude sloužit jako nové turistické, společenské, konferenční a informační centrum“, řekl k projektu starosta Krupky Zdeněk Matouš. Součástí stavební dokumentace je záměr, že dosud zachovalé gotické sklepy a čelní zeď objektu budou opraveny a včleněny do stavby budovy. Další částí projektu ArchaeoMontan 2018 je pak vybudování přeshraniční naučné hornické stezky „Po stopách horníků“, která vznikne v lesním terénu mezi Krupkou a Komáří vížkou a následně bude napojena na německou stezku na saské straně hranice. Stezka bude mít velký a malý okruh a zájemci si tak budou moci zvolit mezi náročnější a snadnější variantou. „Příjemnou zprávou pro všechny rodiny s dětmi je skutečnost, že stezka bude vybavena informačními interaktivními tabulemi, na kterých se děti i dospělí dozvědí vždy něco zajímavého o Krupce a jejím okolí, místní historii, dobývání nerostného bohatství na území Krupky a celých Krušných hor“, doplnil starosta Matouš. Cedule však nezapomenou ani na místní flóru a faunu. U kaple sv. Wolfganga pak bude postaven dřevěný přístřešek, kde si příznivci turistiky budou moci odpočinout a nabrat nové síly.

Projekt ArchaeoMontan 2018, vedle aktivit na území města Krupka, počítá také s dalšími činnostmi, které však budou mít v kompetenci ostatní projektoví partneři. Především jde o výzkumné archeologické činnosti v terénu, ošetření a konzervování nalezených artefaktů, archivaci a zpracování příslušných dokumentací. Samozřejmou součástí je také následné seznámení odborné i široké veřejnosti s výsledky celého projektu prostřednictvím odborných konferencí a výstav. V průběhu celého projektu bude pravidelně vydáván informační bulletin, prostřednictvím kterého veřejnost získá informace o všech aktivitách, které se v příslušném období podařilo uskutečnit. Počítá se s tím, že také v Krupce, pokud to bude technologicky a organizačně možné, proběhne některá z výstav, která by ilustrovala výsledky práce všech zainteresovaných subjektů v projektu ArchaeoMontan 2018, kterých je na české i německé straně několik. Projektovými partnery jsou na saské straně Saský vrchní báňský úřad, Technická univerzita ve Freibergu, Městský úřad Dippoldiswalde a Saský zemský archeologický úřad v Drážďanech, který je vedoucím partnerem celého projektu. Projektovými partnery na české straně jsou, vedle města Krupka, Ústav archeologické památkové péče severozápadních Čech, Česká geologická služba, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Národní památkový ústav ČR (územní odborné pracoviště Loket). Již z počtu partnerů je patrný význam celé přeshraniční spolupráce pro krušnohorský region.

Projekt ArchaeoMontan 2018 je podpořen prostředky Evropské unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj, Program spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014 – 2020. Díky této podpoře tak budou realizovány činnosti a výstupy, které si vytyčili všichni projektoví partneři. Celkové plánované náklady projektu na obou stranách hranice dosahují téměř 5 milionů Euro. V Krupce realizovaná projektová část má rozpočtované náklady v celkové výši téměř 864 000,- Euro s tím, že 85 % nákladů pokryje dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj, 5 % tvoří podpora ze státního rozpočtu České republiky a zbývajících 10 % nákladů uhradí město Krupka ze svých vlastních zdrojů. Harmonogram prací v Krupce je stanoven tak, žestavba informačního centra začne na jaře letošního roku v dubnu či květnu a její dokončení a slavnostní otevření je plánováno na konec roku roku 2017. Realizace obou okruhů naučné stezky „Po stopách horníků“, která je nedílnou součástí celého projektu, je pak plánována v létě roku 2017.

Rostislav Kadlec, Krupka

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY
Kozí dráha
23.2'18
Kozí dráha (252x)
Namaluj svého anděla. Zná vítěze 6. ročníku
22.2'18
Namaluj svého anděla. Zná vítěze 6. ročníku (223x)
Projevy Klementa Gottwalda
22.2'18
Projevy Klementa Gottwalda (207x)
Bílý týden
22.2'18
Bílý týden (225x)
Deskové hry s úsměvem
21.2'18
Deskové hry s úsměvem (204x)

ANKETA: Jak tipujete Vy? Rozhodne se teplický primátor Jaroslav Kubera kandidovat na prezidenta České republiky?

Ano
107
Ne
145

Celkem odpovídalo: 252

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: