ZPRÁVY Z TEPLICKA

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Čtvrtek, 25. dubna'19, svátek má Marek.

V Krupce Den veteránů

V Krupce Den veteránů 9.11. 18 11:51 V průběhu celého roku si připomínáme historické události, které se významným způsobem zapsaly do dějin českého národa, Evropy i celého světa. Každý rok se proto u příležitosti Dne veteránů společně schází zástupci města, veřejnosti, veteránů, vojska a místní církve na našem krupském hřbitově u pomníku obětí 1. světové války, abychom uctili jejich památku. V Krupce se tak letos stalo v pátek 9. listopadu.

Nezapomínejme na oběti a hrůzy válek 20. století, které jsou také pro dnešní generaci velkou výstrahou, abychom neopakovali chyby minulosti. Válečné události však nebyly pouhými historickými milníky, ale byly naplněny konkrétními lidskými osudy. Hrdinství, vztah k vlasti a ochota obětovat se pro dobro ostatních by také v dnešní době měly rezonovat v našich úvahách a konkrétních činech. Kdo nezná své dějiny a neuznává své hrdiny, těžko může myslet na svoji budoucnost.

V roce 2008 začali pracovníci města Krupka shromažďovat jména padlých vojáků 1. světové války, která byla podkladem pro realizaci pomníku na místním hřbitově věnované památce válečných obětí z Krupky a okolních obcí. Zdrojů pro vytvoření seznamu jmen bylo několik, ale především se jednalo o pamětní desky se jmény umístěné v současné kapli sv. Wolfganga, doplněné ze seznamu pamětníka Petera Reinerta. Další jména se pak podařilo získat opisem z podstavce bývalého pomníku umístěného na bohosudovském hřbitově a z přehledu „Českoslovenští legionáři 1914 – 1920, rodáci a občané okresu Teplice“, které poskytl již zesnulý legionář a občan Krupky Josef Hasinec. Velmi důležitým zdrojem pak byly údaje získané z Ústředního vojenského archivu v Praze. Nový památník obětem 1. světové války, který zhotovil místní sochař a malíř Pavel Karták, byl na krupském hřbitově odhalen v roce 2010.
Památku válečných veteránů si každoročně připomínáme 11. listopadu, který se celosvětově slaví jako Den veteránů nebo Den vzpomínek. Od listopadu roku 2001 je tento významný den připomínán také v České republice. Symbolem na počest vojáků, kteří padli za 1. světové války, je červený květ vlčího máku. Čest jejich památce!

Rostislav Kadlec, 1. místostarosta

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google

ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
53
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
41
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
336

Celkem odpovídalo: 430

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: