ZPRÁVY Z TEPLICKA

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pátek, 22. února'19, svátek má Petr.

Vražedný rok 2018 pro stromy v Teplicích

Vražedný rok 2018 pro stromy v Teplicích 21.9. 18 08:35 Teplé a suché období poslední řady let vyvrcholilo extrémně teplým a suchým rokem 2018, jaký tady údajně již 250 let nebyl. Nedávné klima kulturní stepi tak přešlo téměř v polopouštní a přeměnilo přes 90 procent území České republiky ve vyprahlou a spálenou zemi. Zcela nejsušší částí republiky se pak staly severozápadní Čechy, zvláště Podkrušnohoří, které obzvlášť trpí výrazným srážkovým deficitem způsobeným z velké části srážkovým stínem Krušných hor. Z toho mála dešťových přeháněk, které se nad naše území dostaly, se pak ještě většina Mostecku, Teplicku a Ústecku vyhnula. A výsledek? Množství uschlých či usychajících stromů ve městech. Katastrofálně jsou na tom pak stromy v Teplicích, zejména v kopcovitých místech, kde se vláha neudrží. Řada stromů schne doslova nastojato. Jmenovat lze třeba Janáčkovy sady, Letnou, stromořadí při vozovkách a chodnících. Suchem zahynuly též stromy při nedostatečné zálivce při Galerii směrem na náměstí Svobody, v Kollárově ulici, na Benešově náměstí, před poliklinikou i v teplických sídlištích.

Výsadba stromů v posledních letech nebyla určitě zadarmo a teplický Magistrát ji přesto odepsal. Bude se opět pořizovat nový výsadba, která v následujících suchých létech opět suchem zahyne? Podle klimatologů a dalších odborníků nás totiž čekají stále teplejší a sušší roky. Jak je již nyní patrné, na Teplicku nám prší rok od roku méně a bez pravidelné zálivky to stromy ve městě prostě nepřežijí.

Přímo alarmující záležitostí pak je skutečnost, že přestože nás v Teplicích čeká velké kácení uschlých a živořících stromů, stále zeleň ve městě leckomu vadí. A to jak různým podnikům, tak i jednotlivcům. Na odbor životního prostředí teplického Magistrátu během roku neustále přicházejí žádosti o povolení ke kácení stromů v různých lokalitách. Ne všem je sice vyhověno, ale přesto ke kácení zdravých stromů stále na území města dochází. Zničena byla např. zelená oáza na "Rohlíku" za bývalou řetenickou vápenkou, část háječku V Břízkách i zelený parčík u kruhového objezdu poblíž nemocnice. V roce 2018 z výkopových důvodů padla alej lip v Alejní ulici a množství stromů i v době vegetačního klidu při budování sjezdové komunikace u prostoru nového kruhového objezdu v Lounské ulici.

Jako odstrašující případ lze pak uvést opakující se žádosti jisté delegátky bytového družstva Mír ze sídliště v Řetenicích, která se za pomoci několika přívrženců neustále snaží o likvidaci zeleně ve svém okolí. Co se jí nedaří zařídit přes úřady, to láme a ničí i za pomoci žíravin a chemikálií. Třebaže podobná záležitost byla již na odboru životního prostředí zmiňována, nic se na tom dosud nezměnilo.

Jak klimatologové a vodohospodáři naznačují, horké a suché počasí bude zřejmě pokračovat i v letech příštích. Úbytek zeleně v rozpálených městských aglomeracích má přímý dopad na zdravotní stav jejich obyvatel. Ulice a města bez dostatečného množství stromů se stávají za veder neobyvatelnými. Roste množství zdravotních kolapsů, někdy i s fatálními následky.
Pavel Kovář

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY
Pohádkový maškarní karneval
22.2'19
Pohádkový maškarní karneval (82x)
Dýchánek pro seniory v Oseku
22.2'19
Dýchánek pro seniory v Oseku (111x)
Štěstí muška jenom zlatá?
22.2'19
Štěstí muška jenom zlatá? (162x)
Derniéra výstavy
21.2'19
Derniéra výstavy (206x)
Zimák v Teplicích
20.2'19
Zimák v Teplicích (425x)
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
Lázeňská sezóna 2019
5.02'19
Lázeňská sezóna 2019 (1209x)
Tepličtí podnikatelé spojili síly
24.01'19
Tepličtí podnikatelé spojili síly (1031x)
BAMBULE otevírá v Olympii
31.01'19
BAMBULE otevírá v Olympii (807x)
Saunové ceremoniály
14.02'19
Saunové ceremoniály (805x)
Jak posílit ledviny a močové cesty
23.01'19
Jak posílit ledviny a močové cesty (758x)

ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
48
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
35
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
301

Celkem odpovídalo: 384

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: