ZPRÁVY Z TEPLICKA

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Úterý, 22. ledna'19, svátek má Slavomír.

VÝSTAVA Teplice za 1. republiky 1918-1938 BYLA DOPLNĚNA!

VÝSTAVA Teplice za 1. republiky 1918-1938 BYLA DOPLNĚNA! 14.12. 18 10:54 Návštěvníci jsou zváni k prohlídce unikátní výstavy Teplice za 1. republiky 1918-38, která byla čerstvě doplněna o dosud nezveřejněné fotografie z archivu dlouholetých majitelů teplického panství Clary-Aldringenů a jejich zámku v Teplicích, pohledů na město Teplice a dalších dokumentů, jež se na výstavu původně nevešly. Širokospektrální fond fotografií z muzejních sbírek přibližuje tehdejší běžný život lázeňského města.

Kdy navíc bude v sobotu 15. a neděli 16. 12. 2018 prodloužená otevírací doba!

Unikátní výstava je součástí projektu Regionálního muzea v Teplicích, který připomíná významná výročí roku 2018 spojená s naší státností. Byla uskutečněna díky podpoře Ministerstva kultury ČR a představuje přes 200 dochovaných trojrozměrných sbírkových předmětů, reklamní cedule, inzeráty, plakáty, obrazy, pohlednice a fotografie, doplněné časovými osami, dobovým filmem a interaktivní laboratoří. Cílem výstavy je ukázat co nejširší veřejnosti, jak se žilo v Teplicích v prvních dvou desetiletích existence samostatného, demokratického československého státu.
První řada exponátů a dokumentů připomíná situaci v Teplicích těsně po roce 1918, kdy zde vznik Československa nevítalo většinové německé obyvatelstvo s nadšením. Následující léta totiž přinesla českému obyvatelstvu Teplic mnohá zklamání nad tím, jak málo se změnilo jejich postavení, a německé většině nutnost vyrovnat se se životem v Československu.
Další vystavené artefakty z této doby ale přibližují návštěvníkům výstavy dvacátá a třicátá léta 20. století jako dobu rozvoje a prosperity. Přispívá k tomu i dobový film z roku 1929, zapůjčený z Národního filmového archivu, ve kterém vidíme lázeňské město Teplice plné usměvavých lidí, kteří korzují v lázeňských parcích, tančí při koncertech lázeňského orchestru a baví se houstnoucím automobilovým provozem.
Nespočet exponátů připomíná nově vzniklé obchody, restaurace a hotely, výstavbu moderních domů i celých vilových čtvrtí, zřízení nové české obecní a měšťanské školy a rozšiřování sítě autobusového spojení s městy v okolí i se sousedním Německem.
Velmi vděčnými exponáty výstavy jsou fotografie a předměty, které se dochovaly z činnosti kulturních, vzdělávacích, charitativních, uměleckých nebo sportovních spolků té doby. Stejně tak jako připomínky divadelních představení, koncertů, výstav, přednášek, oslav nejrůznějších výročí nebo vystoupení významných umělců. Výstava neopomíjí ani doklady o sportovních utkáních a turnajích s mezinárodní účastí.
Závěrem výstava pojednává, jak poklidnou atmosféru dvacátých let ukončila světová hospodářská krize, kdy znovu ožila slova o právu Němců na sebeurčení a autonomii pohraničí. Nedílnou součástí výstavy je tak i připomínka posledních měsíců 1. republiky, kdy Teplice před hrozbou z Německa začali opouštět židé, čeští a němečtí antifašisté a rodiny českých státních úředníků. Mnichovskou dohodou připadlo pohraničí republiky Německu a dne 9. října 1938 vstoupila do města německá armáda. Teplice se staly součástí nacistického Německa a v historii města Teplice se začala psát nová kapitola.
Výstavu provází řada doprovodných akcí a edukativní programy pro školy.

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
Pod povrchem
7.01'19
Pod povrchem (908x)
Digitalizace kronik
8.01'19
Digitalizace kronik (840x)
 LÁSKU SI PŘECE MUSÍM ZASLOUŽIT!
7.01'19
LÁSKU SI PŘECE MUSÍM ZASLOUŽIT! (793x)
Tříkrálová sbírka v Duchcově
4.01'19
Tříkrálová sbírka v Duchcově (766x)
Pro pamětníky
14.01'19
Pro pamětníky (746x)

ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
45
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
34
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
286

Celkem odpovídalo: 365

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: