ZPRÁVY Z TEPLICKA

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Středa, 19. června'19, svátek má Leoš.

VÝSTAVA Teplice za 1. republiky 1918-1938 BYLA DOPLNĚNA!

VÝSTAVA Teplice za 1. republiky 1918-1938 BYLA DOPLNĚNA! 14.12. 18 10:54 Návštěvníci jsou zváni k prohlídce unikátní výstavy Teplice za 1. republiky 1918-38, která byla čerstvě doplněna o dosud nezveřejněné fotografie z archivu dlouholetých majitelů teplického panství Clary-Aldringenů a jejich zámku v Teplicích, pohledů na město Teplice a dalších dokumentů, jež se na výstavu původně nevešly. Širokospektrální fond fotografií z muzejních sbírek přibližuje tehdejší běžný život lázeňského města.

Kdy navíc bude v sobotu 15. a neděli 16. 12. 2018 prodloužená otevírací doba!

Unikátní výstava je součástí projektu Regionálního muzea v Teplicích, který připomíná významná výročí roku 2018 spojená s naší státností. Byla uskutečněna díky podpoře Ministerstva kultury ČR a představuje přes 200 dochovaných trojrozměrných sbírkových předmětů, reklamní cedule, inzeráty, plakáty, obrazy, pohlednice a fotografie, doplněné časovými osami, dobovým filmem a interaktivní laboratoří. Cílem výstavy je ukázat co nejširší veřejnosti, jak se žilo v Teplicích v prvních dvou desetiletích existence samostatného, demokratického československého státu.
První řada exponátů a dokumentů připomíná situaci v Teplicích těsně po roce 1918, kdy zde vznik Československa nevítalo většinové německé obyvatelstvo s nadšením. Následující léta totiž přinesla českému obyvatelstvu Teplic mnohá zklamání nad tím, jak málo se změnilo jejich postavení, a německé většině nutnost vyrovnat se se životem v Československu.
Další vystavené artefakty z této doby ale přibližují návštěvníkům výstavy dvacátá a třicátá léta 20. století jako dobu rozvoje a prosperity. Přispívá k tomu i dobový film z roku 1929, zapůjčený z Národního filmového archivu, ve kterém vidíme lázeňské město Teplice plné usměvavých lidí, kteří korzují v lázeňských parcích, tančí při koncertech lázeňského orchestru a baví se houstnoucím automobilovým provozem.
Nespočet exponátů připomíná nově vzniklé obchody, restaurace a hotely, výstavbu moderních domů i celých vilových čtvrtí, zřízení nové české obecní a měšťanské školy a rozšiřování sítě autobusového spojení s městy v okolí i se sousedním Německem.
Velmi vděčnými exponáty výstavy jsou fotografie a předměty, které se dochovaly z činnosti kulturních, vzdělávacích, charitativních, uměleckých nebo sportovních spolků té doby. Stejně tak jako připomínky divadelních představení, koncertů, výstav, přednášek, oslav nejrůznějších výročí nebo vystoupení významných umělců. Výstava neopomíjí ani doklady o sportovních utkáních a turnajích s mezinárodní účastí.
Závěrem výstava pojednává, jak poklidnou atmosféru dvacátých let ukončila světová hospodářská krize, kdy znovu ožila slova o právu Němců na sebeurčení a autonomii pohraničí. Nedílnou součástí výstavy je tak i připomínka posledních měsíců 1. republiky, kdy Teplice před hrozbou z Německa začali opouštět židé, čeští a němečtí antifašisté a rodiny českých státních úředníků. Mnichovskou dohodou připadlo pohraničí republiky Německu a dne 9. října 1938 vstoupila do města německá armáda. Teplice se staly součástí nacistického Německa a v historii města Teplice se začala psát nová kapitola.
Výstavu provází řada doprovodných akcí a edukativní programy pro školy.

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY
Petra Hůzy Teď a tady
18.6'19
Petra Hůzy Teď a tady (106x)
Cykloběhu za ČR bez drog
18.6'19
Cykloběhu za ČR bez drog (81x)
The Dancing Master
17.6'19
The Dancing Master (169x)
Dva superfighty pro thajboxery z Dubí
17.6'19
Dva superfighty pro thajboxery z Dubí (208x)
Šanovský park opět ožije! 2019
17.6'19
Šanovský park opět ožije! 2019 (194x)

ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
54
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
42
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
368

Celkem odpovídalo: 464

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: