ZPRÁVY Z TEPLICKA

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pátek, 18. října'19, svátek má Lukáš.

Wolfrumova vila. Budova Českého rozhlasu Sever

Wolfrumova vila. Budova Českého rozhlasu Sever 12.8. 16 07:59 Vystoupat strmou ústeckou ulicí Na Schodech k Wolfrumově vile znamená trochu se zapotit, trochu se zadýchat, ale stojí to za to. Wolfrumova vila je určitě jednou z nejkrásnějších budov na Ústecku. Z ulice Na Schodech není ani znát, že za vysokou zdí, která lemuje chodník, stojí honosná vila, která je od roku 2005 zapsaná na seznam nemovitých památek. V letech 1887 – 1910 ji nechal postavit jeden z předních ústeckých průmyslníků Carl Georg Wolfurm. Výstavbu svého rodinného sídla zadal vídeňské architektonické kanceláři Hanse Miksche a Juliana Niedzielskiho, populárních architektů, kterým výstavbu svých vil svěřili mimo jiné ústečtí uhlobaroni Weinmann a Petschek, nebo ředitel ústecké chemičky Schaffner. Při projektování vily pro C.G. Wolfruma se Miksch a Niedzielski museli vyrovnat se svažitým pozemkem. Z komplikace se jim podařilo udělat tak výhodu. Čtyřpodlažní budovu se suterénními garážemi zasadili do hmoty svahu tak, že jedno z podlaží je částečné suterénní, hlavní část vily obehnali širokou terasou, kterou s níže položeným terénem spojuje dvouramenné točité schodiště. Při pohledu ze spodu tak vila působí opravdu majestátně. Její styl je historizující. Účinek ještě umocňuje historizující fasáda ozdobená římsami, balustrádami, arkýři a věžičkami.

Interiér, který vyrazí dech

Ještě více než vnější podobou Wolfrumovy vily bývají návštěvníci uchváceni jejím interiérem. I když její původní obyvatelé tu už více než 70 let nežijí, jejich bohatství a luxusní životní styl je dodnes znát. Haly přízemní a prvního nadzemního podlaží jsou obložené umělým mramorem, spojuje je reprezentativní schodiště osvětlované velikým vitrážovým oknem s motivem horské krajiny. Podobné sklo s malovanými motivy je vsazené do stropu honosné haly v prvním patře. K chloubám vily patří také místnost s dřevěným kazetovým stropem a původními příborníky, nebo pokoj s pseudorokokovým obložením. Po rodině Wolfrumových se tu dochovala také například mramorová umyvadla, zrcadla, anebo půvabné kachličky s motivem bodláků na toaletách. Nádheru vily podtrhuje také rozlehlá zahrada s umělou jeskyní, bazénkem a bronzovou soškou boha Baccha jedoucím na gepardovi. Kdysi byla zahrada vily mnohem větší než dnes a hlídaly ji dvě vrátnice o rozloze solidního rodinného domu. Dnes už tyto vrátnice k vile nepatří a jedna z nich skutečně slouží jako rodinný dům.

Český rozhlas jako dobrý správce

Rodina Wolfrumů žila ve vile v ulici Na Schodech až do roku 1945, kdy musela odejít do odsunu. Podle dobových fotografií pak ve vile krátce úřadovali sovětští vojáci. Už na Vánoce roku 1945 se ale do vily nastěhoval ústecký rozhlas, který začal vysílat v prvních dnech po květnovém osvobození. Nejprve z bunkru v Mariánské skále, později z podkrovní místnosti v budově spořitelny. Žádný z těchto prostorů potřebám stále se rozrůstajícího rozhlasu nestačil a tak byla rozhlasákům přidělena Wolfrumova vila. A dlužno říct, že zaplaťpánbůh. S největší pravděpodobností je právě zásluhou rozhlasu, že se vila a její zařízení dochovaly v tak výborném stavu. Pokud by v domě úřadoval třeba sekretariát Strany nebo armáda, těžko by v něm zůstali všichni ti andělíčci, původní nábytek, nebo německé nápisy „frei“ a „besetzt“ na dveřích toalet. Rozhlas sídlí v budově dodnes a rozhlasáci jsou na ni jaksepatří hrdi. Rádi připomínají třeba vpád okupačních armád v srpnu 1968, kdy byl ústecký rozhlas i díky svému sídlu nejdéle svobodně vysílající stanicí v Československu. Zatímco jiné stanice okupanti během krátké doby obsadili, ústecký rozhlas skrytý za vysokou zdí a stromy se jim dlouho nedařilo najít. Šikovní technici tak měli čas propojit ústecké svobodné vysílání do celé země i do zahraničí.

Přijďte se podívat!

Wolfrumovu vilu si můžete prohlédnout i vy. Český rozhlas Sever tu pravidelně pořádá Dny otevřených dveří, připomíná jeho ředitel Milan Knotek: „V naší krásné budově pořádáme celý rok prohlídky pro spolky turistů, kluby seniorů a další skupiny, které projeví zájem. Prohlídky jsou spojeny s občerstvením a krátkou besedou se mnou jako s ředitelem stanice. Hitem letošního léta v našem areálu bude nepochybně shakespearovský týden Činoherního studia v Ústí nad Labem, tedy série několika divadelních představení pod širým nebem ve dnech 23. – 28. srpna. V květnu nás mohou lidé navštívit v rámci Dne otevřených dveří nebo čajového festivalu.“ Pokud se vám do Wolfrumovy vily nepodaří dostat, v dohledné době ji budete mít možnost vidět v seriálu České televize Já, Mattoni.

Adresa:
ČRo Sever
Na Schodech 1601/10, Ústí nad Labem
50.6636564N, 14.0422125E

Wolfrumové - Stavebník vily Carl Friedrich Wolfrum byl nejstarším synem významného podnikatele a předního muže české politiky 2. poloviny 19. století Georga Carla Wolfruma. G. C. Wolfrum byl textilním podnikatelem, patřila mu tkalcovna v Předlicích. Později se stal také prezidentem ústecko-teplické dráhy a založil a vlastnil významné místní noviny – Aussiger Anzeiger. Jeho synové(mezi nimi i Carl Friedrich) v jeho podnikání úspěšně pokračovali. Založili Bankovní závod, ovládli lihovary, drožďárny a likérky v Krásném Březně, Ústí a Teplicích a pivovar ve Velkém Březně. Kromě toho se angažovali také v chemickém průmyslu a pojišťovnictví.

Článek najdete také v tištěném vydání měsíčníku REGIO, který vyšel 1. srpna 2016. Celé prázdninové vydání je k dispozici i v elektronické podobě, klikněte zde. (red)

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google

ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
59
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
44
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
410

Celkem odpovídalo: 513

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: