ZPRÁVY Z TEPLICKA

iTeplice.cz - Zpravodajství pro Teplice | Dnes je Pondělí, 16. července'18, svátek má Luboš.

Žáci Gymnázia Teplice za polárním kruhem

Žáci Gymnázia Teplice za polárním kruhem 13.9. 17 07:12 V termínu od 26. srpna do 1. září 2017 se naše skupina žáků společně s učiteli z Gymnázia Teplice zúčastnila ve Finsku schůzky v rámci projektu CESME – „Consumption and Energy Sources in Modern Education„ programu ERASMUS+ financovaného z Evropské unie. Cesta byla dlouhá a teprve ve večerních hodinách jsme konečně doletěli na sever do města Rovaniemi, kde už na nás čekaly naše hostitelské rodiny.

Hned druhý den jsme se všichni sešli v místní spolupracující škole, kde jsme se setkali s dalšími účastníky projektu z Norska a Polska. Díky hrám, které jsme si připravili, jsme se navzájem lépe poznali. Den jsme zakončili výletem na polární kruh do Santa Claus Village a vyfotili se se Santa Clausem.
V pondělí jsme již začali pracovat ve škole na podkladech k závěrečným projektům v mezinárodních skupinách. Díky tomu jsme si zlepšovali naše jazykové schopnosti v angličtině, neboť byla naším komunikačním jazykem. Každé ze čtyř skupin byl přiřazen určitý typ elektrárny, o kterých jsme poté zpracovali potřebné informace k naší části projektu. Odpoledne jsme navštívili vědecké centrum Pilke, kde jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací o finské přírodě a zpracování dřeva.
Další den jsme realizovali ve škole měření pomocí solárních panelů a zpracovali z něj zajímavé výsledky. Po obědě ve školní jídelně jsme navštívili muzeum a vědecké centrum Artikum, kde jsme se seznámili se životem za polárním kruhem.
Ve středu nás čekal celodenní výlet asi 150 km na sever. Školním autobusem jsme dojeli k Sondakylä Geophysical Observatory a vyslechli si dvě zajímavé přednášky o této observatoři. Prohlédli jsme si také ohromné paraboly na pozorování vesmíru i sledování satelitů. Poté jsme se přesunuli k větrným elektrárnám. Členka naší české skupiny Kristýna měla jedinečnou příležitost podívat se až na samý vrchol jedné z větrných elektráren. Zbytek skupiny získal několik nových informací o zdejší větrné energetice díky přednášce jednoho z pracovníků.
Poslední den jsme ve škole pokračovali v mezinárodních skupinách v práci na našich projektech. Také jsme prováděli měření radioaktivního záření se systémem Vernier. Večer jsme se všichni rozloučili při večeři v restaurantu Amarillo.
Zpět do České republiky jsme se vydali v sobotu již velmi brzy ráno. Letadlem do Helsinek jsme odletěli již po páté hodině ráno. Letadlo do Prahy nám letělo až v šest hodin večer, tudíž jsme měli celý den na to si prohlédnout krásy města Helsinky. Po vyčerpávajícím dni jsme unavení usedli do letadla a ve večerních hodinách přistáli zpátky v České republice.

Daniela Doubková

Facebook Facebook Linkuj! Linkuj Twitter Twitter Google Google
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY
Hedvábí
16.7'18
Hedvábí (22x)
Nový Albert v Olympii otevírá už ve středu
16.7'18
Nový Albert v Olympii otevírá už ve středu (47x)
Varhanní léto 2018
16.7'18
Varhanní léto 2018 (27x)
Maďarské Harkány přivítaly Arkadii
16.7'18
Maďarské Harkány přivítaly Arkadii (56x)
Jízda veteránů
13.7'18
Jízda veteránů (356x)

ANKETA: Kde by se podle vás mělo postavit nové koupaliště v Teplicích?

Na Kudlichu - vodojem nad Teplicemi
20
V Šanově pod Panoramou - stará třešňovka
11
Vykoupit zpět pozemek v Zámecké zahradě a postavit koupaliště tam
142

Celkem odpovídalo: 173

severočeské doly Partner Domu kultury Teplice Parner fotbalového klubu FK Teplice
Pro Arte Beuronensis Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích 2011

Kontaktní formulář

zavrit

Jméno :  E-mail : 

Vaš dotaz: